Na Slovácku symbolicky uzavřou cyklostezky

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Na Uherskohradišťsku se v sobotu uskuteční pátý ročník akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska, která vyvrcholí symbolickým zavíráním cyklostezek. Agentuře Mediafax to sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Účastníci se z Uherského Hradiště rozjedou po pěti vytipovaných trasách na Ostrožsko, Staroměstsko, Buchlovsko a nově i do mikroregionu Za Moravú a Otrokovicko.

Registrace cyklistů začne v devět hodin dopoledne na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. O hodinu později bude akce zahájena a mimo jiné budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejhezčí podzimní cyklofoto 2011.

Poté budou v pětiminutových intervalech odstartovány jednotlivé stezky: Stezka Blatnického roháče, Rulandského bílého a Muškátu moravského, Stezka Velehradská neboli Za historií a vínem a Stezka Za Moravú. „Právě poslední pátá trasa přibyla na mapě až letos na jaře jako připomenutí 5. výročí pořádání akce. V podzimní verzi je prodloužená na Otrokovicko. Na Zámku Napajedla mohou cyklisté kromě jiného navštívit výstavu Afrika – legendy i mystéria. I do každé z dalších tras je oproti předcházejícím ročníkům zakomponovaná nějaká nová vinařská nebo poznávací zastávka,“ doplnil Pášma.

Na sobotní odpoledne se na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti připravuje také bohatý program. Pěvecké sbory Babčice a Chlapčiska ze Spytihněvi se představí v komponovaném pásmu Putování krajem s regrúty. Tematicky koresponduje s právě otevřenou výstavou Dyž ně brali za vojáka … , kterou je možné vidět na jedné ze zastávek akce v Muzeu Podhradí v Buchlovicích. Nejenom pro malé diváky zahraje, zazpívá a zatančí dětský folklorní soubor a cimbálová muzika Liša z Modré. Vystoupí také malá dechová hudba MaDeT z Topolné se svou Regrútskou zábavou.

V průběhu odpoledního programu se z odevzdaných registračních kuponů bude losovat o vinné i nevinné ceny pro velké i malé cyklisty. Vyhlásí se taktéž vítěz jarní soutěže o Nejhezčí jarní cyklofoto 2011.

Novinkou podzimní verze je takzvaný vinný trh, na kterém budou nabízet svá vína někteří vinaři z jednotlivých cyklostezek. Registrovaným cyklistům bude po dojezdu zdarma nalita koštovka vína nebo nealkoholický nápoj.

--> --> --> --> -->