ČSÚ: Z potravin ve Zlínském kraji nejvíce zdražila rajčata, zlevnily papriky

ZLÍN - Obchodníci na Zlínsku zdražili během uplynulých čtyř týdnů především rajčata, nejvýrazněji naopak klesla cena paprik. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V kraji mezi 13. zářím a 11. říjnem 2011 zdražilo 16 z 26 sledovaných potravin, sedm jich naopak zlevnilo, cena těstovin, mouky a pečiva se nezměnila.

Nejvýraznější zdražení statistici na Zlínsku zaznamenali u rajčat, a to o 28,36 procenta na 31,93 Kč/kg. To je mírně pod celostátním průměrem. Dále zdražily například pomeranče, pivo, chléb, máslo, vejce, bílé jogurty, mléko či kuchaná kuřata.

Nejvíce šly s cenou dolů papriky, a to o 20,38 procenta. Kilogram stojí průměrně 40,16 Kč, což je mírně nad celostátním průměrem. Obchodníci upravili směrem dolů například i ceny mrkve, jablek, brambor, dále cukru, rostlinného másla a vepřové pečeně.

Za poslední čtyři týdny obchodníci v České republice nejvíce zdražili rajčata, a to o 37,81 procenta na 32,04 Kč za jeden kilogram. Dražší jsou i pomeranče, těstoviny, mouka, máslo, vejce, mléko či kuchaná kuřata. Nejvíce naopak zlevnily papriky, a to o 14,63 procenta na 39,86 Kč za kilogram. Spolu s paprikami snížili čeští obchodníci například i cenu brambor, cukru, pečiva, rýže, rostlinného másla či eidamské cihly.

--> --> --> --> -->