„Nejnákladnější a také nejrozsáhlejší ze všech letošních akcí je rekonstrukce bývalé jezuitské koleje na Masarykově náměstí. Objekt, který patří mezi naše nejvýznamnější historické památky, je ve vlastnictví města a je opravován za přispění dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava ve výši 25 milionů korun,“ informoval místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).
V městské památkové zóně Uherské Hradiště byly v letošním roce obnoveny také čtyři kulturní památky, na které přispěl Zlínský kraj. Například zrestaurování fasády Stanclovy lékárny stálo kraj přes 452 tisíc korun, město přispělo částkou přes 46 tisíc korun a vlastník objektu dodal 250 tisíc korun. Obnova fasády domu v Hradební ulici stála kraj více než 832 tisíc korun, vlastník nemovitosti uhradil přes 666 tisíc korun a příspěvek města činil více než 166 tisíc korun. Opravy se ale dočkalo také sousoší atlantů na domě na Palackého náměstí nebo kamenný kříž na Tyršově náměstí.
V letošním roce byla staticky zajištěna a obnovena po havárii v roce 2010 podstřešní římsa hlavní lodi kostela svatého Františka Xaverského na Masarykově náměstí. Vlastník památky – Římskokatolická farnost Uherské Hradiště – obdržel na tyto práce finanční příspěvek z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR ve výši 460 tisíc korun a z Fondu kultury Zlínského kraje ve výši 200 tisíc korun.
Z Fondu kultury Zlínského kraje byl taktéž poskytnut příspěvek vlastníku domu na Palackého náměstí, a to na lokální opravy fasády a restaurování vstupních vrat ve výši 80 tisíc korun.
„V letošním roce město přispělo částkou 80 tisíc korun na repasi a obnovu kastlových okenních konstrukcí z konce 19. století na domě ve Šromově ulici, dále částkou 100 tisíc korun na opravu střechy jiného domu ve stejné ulici. Shodný obnos šel rovněž na výměnu výkladců a okenních výplní na domě na Mariánském náměstí a na restaurování fasády domu na Malinovského třídě,“ doplnil vedoucí odboru architektury, plánování a rozvoje uherskohradišťské radnice Aleš Holý.
Na vlastní náklady město v letošním roce zajistilo také rekonstrukci a obnovu pamětního kamenného kříže z Vinohradské ulice v Mařaticích poškozeného vichřicí na jaře roku 2010. Náklady na obnovu této památky místního významu byly asi 200 tisíc korun.
„Jsem toho názoru, že péče o památky by měla být jednou z priorit města. Všechny investice do údržby památek se jednou bohatě vrátí ne nám, ale budoucím generacím. Kdybychom nad údržbou památek ve městě mávali rukou s tím, že to někdy někdo v budoucnu opraví, těžce bychom se mohli mýlit a důsledky by byly nevratné,“ dodal Blaha.