Farmářské trhy. Boj o zákazníky i o prodejce. A samozřejmě také o peníze

Farmářské trhy se staly během nedlouhé doby svého trvání téměř fenoménem. Ve Zlínském kraji je nastartovala skupina studentů, kteří si vzor našli až za oceánem ve Spojených státech amerických.

„První farmářské trhy jsme uspořádali v listopadu loňského roku ve Štípě,v areálu tamní školy, byli jsme hodně mile překvapeni, jak obrovský zájem o akci byl. Výrobky potravinářů ze Zlínského kraje si přišly nakoupit zhruba 4 tisíce lidí,“ vzpomíná Romana Miková ze sdružení Nalok.

Další podobné akce na sebe samozřejmě nedaly dlouho čekat, přidala a stále se přidává řada organizátorů. Jen tento víkend se konají trhy například v Uherském Hradišti, ve Fryštáku a na dvou místech ve Zlíně. Zájem je pořád značný, organizátoři už ale musejí daleko více bojovat o zákazníka a také o prodejce. „Samozřejmě půjdu tam, kde mi dají co nejlepší podmínky, slušné zázemí a také nízkou cenu za pronájem stánku,“ říká tradiční prodejce Stanislav Sehnálek.

„Jsme si vědomi silné konkurence, u nás si například mohou zájemci objednat zboží dopředu a najdou je na stánku klidně třeba kolem poledne. Stejně tak bojujeme o zákazníka i jinak. Tentokrát u zlínského divadla v sobotu nabízíme u vybraných prodávajících deseti procentní slevu a zároveň jim snížíme platbu za pronájem stánku,“ potvrzuje nový trend studentka ekonomie Miková.

Velký zájem byl před nedávnem o farmářské trhy ve Fryštáku. Podobný si organizátoři slibují také tuto sobotu. Kromě vlastního prodeje kvalitních domácích výrobků ladí trhy do westernové podoby a zaměří se na produkty z regionálního chovu hovězího skotu.

Farmářské trhy mohou zájemci navštívit také u zlínského obchodního centra Terno. Konají se už v pátek a odstartují tak víkend, který je trhy doslova našlapaný. Už v září se osvědčilo to, že pořadatelé vsadili na doprovodný kulturní program s country a folkovou kapelou.

Farmářské trhy se postupně stávají fenoménem v celé republice, nejsou zdaleka jen doménou Zlínského kraje. „Měla jsem možnost prohlédnout si je například v Praze a mohu říci, že měly velmi vysokou úroveň,“pochválila trhy v hlavním městě ředitelka zlínské Agrární komory Jana Brázdilová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x