Primář zlínského novorozeneckého oddělení se dostal mezi kandidáty na Purpurové srdce

ZLÍN  - Mezi 12 kandidátů z celé České republiky na udělení ceny Purpurové srdce v kategorii Osobnost široké veřejnosti se dostal také primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jozef Macko. Ve čtvrtek to řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Jde o ocenění lidem, kteří poskytli významnou podporu nedonošeným miminkům a jejich rodičům nebo významně přispěli k řešení problematiky předčasného porodu. Hlasování o vítěze ceny odstartovaly občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost.

„Nominace do kategorie Osobnost široké veřejnosti navrhovali rodiče nedonošených dětí. Své kandidatury si velmi vážím a beru ji jako ocenění nejen mé práce, ale práce celého kolektivu našeho oddělení, který se o nedonošená miminka stará,“ reagoval na kandidaturu primář Macko.

Veřejnost může hlas svému kandidátovi poslat prostřednictvím sms zprávy na číslo 900 09 30. V případě zaslání hlasu pro primáře Macko musí mít zpráva formát WEB PURPUR 6 a cena jedné textové zprávy je 30 korun, přičemž 14 korun z každé zprávy poputuje na zajištění projektu Mámy pro mámy občanského sdružení Nedoklubka. Hlasování končí 10. listopadu. Ocenění bude vítěznému kandidátovi předáno 14. listopadu v Praze.

Novorozenecké oddělení spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením slouží ve zlínské nemocnici od roku 1997 jako perinatologické centrum, které pečuje o extrémně nezralé děti a patří mezi nejlepší v České republice. Jozef Macko je v čele novorozeneckého oddělení zlínské krajské nemocnice od roku 1994. V roce 2000 získala zlínská porodnice také titul Baby Friendly Hospital, kterým jsou označovány nemocnice přátelské k dětem.

„V perinatologickém centru ve Zlíně ošetřujeme děti od hranice viability, to znamená porozené ve 24. týdnu těhotenství. Jedná se o vysoce specializovanou péči, která má charakter intenzivní a resuscitační péče. V naší porodnici se každý rok narodí kolem 70 dětí s porodní váhou nižší než 1500 gramů. Naprostá většina těchto dětí přežívá. Velmi důležité je, že ve stále větší míře tyto děti přežívají bez závažného tělesného nebo mentálního handicapu,“ doplnil primář Macko.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x