Buchlovice – velmi dobrá adresa. Hrad, zámek, lázně, cestovní ruch, originální muzeum i aktivní senioři

Oficiálně mají už pár let status městyse, žije tu ovšem jen něco málo přes 2 a půl tisíce obyvatel. Upravené ulice, nová výstavba, státní zámek, nedaleký hrad Buchlov, zalesněné okolí s Lázněmi Leopoldov, anebo třeba místní výstavný Domov pro seniory, hotely i šikovní lidé.

„Buchlovice jsou určitě dobrou adresou pro život, časově náročná práce mne sice zavedla do Zlína, ale pokud to jde, trávím tu v domku po rodičích volné chvíle, kdy můžu,“ vypráví novinářka Slávka Červená.

„Náš Domov pro seniory určitě není žádným místem na pasivní dožití, snažíme se lidem dávat najevo, že o ně máme zájem, snad nejzajímavějším, ale ne jediným důkazem, je náš pěvecký sbor Budu, tedy ve zkratce buchlovický důchoďák, který srší aktivitou. Nedávno jsme křtili jejich nové cédéčko,“ popisuje vedoucí domova Antonín Gajdoš.

Vedle věhlasných velmi dobře známých památek, hradu Buchlova  a Státního zámku Buchlovice, kam si turisté hledají cestu spoustu let po paměti, se v krásně upraveném městysu daří i jednomu nevšednímu kulturnímu stánku, kterým je Muzeum Podhradí. „Ověřujeme si, že lidé chtějí a umějí spolupracovat, jen za nimi přijít, požádat je třeba o dobové exponáty,“ vypráví jeden z duchovních otců muzea, tajemník Obecního úřadu Miloslav Hrdý. Momentálně mají až do konce listopadu vedle stálých expozicí Mikroregionu Buchlov a městysu Buchlovice pozoruhodnou výstavu s názvem Dyž ně brali za vojáka. “Nejde jen o přehlídku dobových vojenských uniforem, ale třeba i o to připomenout, co to vlastně po staletí byly odvody,“ přibližuje Hrdý.

V městečku působí více než desítka aktivních spolků, akce jako Festival česneku, Den vína či Buchlovské hudební léto už mají věhlas, tradici i úctu návštěvníků. Na Martina tu chystají slavné buchlovické hody. Kolotoč akcí se zdaleka nezastavuje ani na podzim…