Kroměřížská radnice hodlá letos ušetřit na světelné vánoční výzdobě

KROMĚŘÍŽ - Oproti předchozím letům bude letos v Kroměříži podstatně chudší světelná vánoční výzdoba. Důvodem jsou úsporná opatření, sdělil  mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

„Slavnostní vánoční osvětlení je rok od roku štíhlejší a k jeho další redukci dojde i letos. V městském centru sice zůstanou svítící girlandy, avšak dekorativní svítící prvky z pouličního osvětlení letos úplně zmizí,“ upřesnil Zrna.

Přestože kroměřížská výzdoba byla v minulosti považovaná za jednu z nejkrásnějších v tuzemských městech, náklady spojené s její instalací, provozem a údržbou se postupně dostaly nad finanční možnosti radnice. „Za několik posledních let máme na vánoční výzdobu v rozpočtu vždy o 100 tisíc korun méně. Zatímco ještě v roce 2006 nás stála asi 900 tisíc korun, v roce 2008 to bylo 600 tisíc a v loňském roce 500 tisíc korun. Letos jsme na částce 400 tisíc korun,“ uvedla Pavla Cielecká z radničního odboru služeb.

V ulicích by měla být tato úspora patrná na první pohled. „Vyzdobeno bude jen historické centrum vymezené ulicemi Kovářská, Prusinovského, Jánská, Dobrovského, Šafaříkova, Vodní, Velké a Riegrovo náměstí. Zde se rozvěsí 24 girland a několik světelných řetězců na stromech u Morového sloupu na Velkém náměstí. Naopak svítící vločky, hvězdy, zvonky a jiné motivy v imitaci chvojí, které byly po léta v Kroměříži symbolem Vánoc, letos nebudeme instalovat vůbec,“ dodala Cielecká.

Starostka Daniela Hebnarová (ODS) však věří, že i přes úsporný režim zimní Kroměříž nebude postrádat sváteční atmosféru. „Protože nechceme občany úplně připravit o služby, na které jsou zvyklí, historické centrum nasvícené zůstane a chybět samozřejmě nebude ani vánoční strom,“ dodala starostka. Letos prostor před radnicí vyzdobí stříbrný smrk, který rostl na soukromém pozemku v Květné ulici a majitel se jej rozhodl městu darovat. Slavnostní rozsvícení s vánočním programem je naplánované na 1. prosinec. Vánoční stromky se také rozsvítí ve většině místních částí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x