NEZAMĚSTNANOST: Ve Zlínském kraji poklesla nezaměstnanost na 8,5 procenta

ZLÍN - Ve Zlínském kraji se v průběhu měsíce října snížil počet nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti poklesla na hodnotu 8,5. V úterý to řekla mluvčí krajské pobočky Úřadu práce ČR ve Zlíně Miriam Majdyšová.

„Evidujeme o 452 lidí bez práce méně než předchozí měsíc, což představuje pokles o 1,65 procenta. Krajská pobočka ve Zlíně zaznamenala ke konci října na svých kontaktních pracovištích ve Zlínském kraji 26 932 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti poklesla na hodnotu 8,5,“ upřesnila Majdyšová.

Přestože nezaměstnanost ve Zlínském kraji poklesla více než v celé České republice (pokles počtu uchazečů ve Zlínském kraji -1,65 procenta, v ČR – 0,95 procenta), Zlínský kraj nadále vykazuje míru nezaměstnanosti vyšší, než je celorepublikový průměr. „Míra nezaměstnanosti v ČR na konci října byla 7,9,“ upřesnila Majdyšová.

V průběhu měsíce října poklesla míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji o 0,28 procentního bodu (na konci září 2011 dosahovala míra nezaměstnanosti hodnoty 8,79). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 je míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji nižší. V říjnu 2010 vykazoval Zlínský kraj míru nezaměstnanosti 9,59.

V průběhu měsíce října se na pracovištích úřadu práce ve Zlínském kraji nově zaevidovalo 2691 uchazečů o zaměstnání a vyřazeno bylo 3143. „Ve srovnání s předcházejícím měsícem září jsme zaznamenali pokles jak počtu nově evidovaných, tak počtu uchazečů z evidence úřadu práce vyřazených,“ doplnila Majdyšová.

Nezaměstnanost poklesla ve všech okresech Zlínského kraje. Nejvíce poklesla nezaměstnanost v okrese Uherské Hradiště, a to o 2,9 procenta. Nejméně se snížila nezaměstnanost v okrese Vsetín, kde byl pokles o 0,88 procenta. Kromě zlínského okresu všechny okresy Zlínského kraje nadále vykazují míru nezaměstnanosti nad úrovní celorepublikového průměru. Nejvyšší nezaměstnanost je v okrese Kroměříž a Vsetín, a to 9,6.

Na konci října evidovaly pracoviště úřadu práce ve Zlínském kraji celkem 1610 volných pracovních míst. Je to o 145 volných pracovních míst méně než na konci září. „Ke konci října tak na jedno volné pracovní místo připadá téměř 17 uchazečů o zaměstnání,“ dodala Majdyšová.

Nejčastěji nabízená volná pracovní místa jsou v profesích svářeči (110 míst), seřizovači a obsluha obráběcích strojů (108 míst), řidiči nákladních automobilů a tahačů (77 míst), obchodní zástupci (70 míst). Tento žebříček nejčastěji nabízených pracovních míst ve Zlínském kraji se ve srovnání s předcházejícím měsícem téměř nezměnil.

„Nezaměstnanost v Zlínském kraji za měsíc říjen je druhá nejnižší v rámci Moravy a Slezska. Nižší míra nezaměstnanosti je pouze v kraji Vysočina. V celorepublikovém měřítku Zlínsku ale patří až osmé místo,“ komentoval analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. „S největší pravděpodobností se však jedná o poslední pokles míry nezaměstnanosti v tomto roce. V následujících měsících očekáváme její růst,“ doplnil.

Míra nezaměstnanosti v celé ČR klesla v říjnu na 7,9 procenta ze zářijových osmi procent, počet nezaměstnaných byl proti září menší o téměř 4,5 tisíce lidí. Analytici přitom čekali stagnaci na osmi procentech.

--> --> --> --> -->