Psychicky nemocný muž se v Kroměříži nazval Ježíšem a při kouření si zapálil byt

KROMĚŘÍŽ - Psychicky labilní muž zapálil v Kroměříži při kouření svůj byt v domě pro sociálně slabé občany. Na přivolané hasiče přitom volal, že je Ježíš Kristus, řekl v sobotu mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Na místo vyjela v pátek večer jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem. Záchranáři zjistili, že hořelo v druhém patře v jednom z bytů domu pro sociálně slabé, zasahovat však nemuseli. Vyšinutý nájemník totiž stačil uhasit oheň před jejich příjezdem.

Na bouchání hasičů na dveře nájemník zareagoval až pod hrozbou násilného vniknutí. „Od začátku bylo zřejmé, že muž je psychicky rozrušený, speciálně proškolený hasič s ním proto vedl cílenou rozmluvu. Na záchranáře volal, že je Ježíš Kristus, hasiči proto pojali podezření, že se nadýchal nebezpečných zplodin hoření,“ řekl Mitáček. Zároveň sousedé zasahující muže informovali, že muž mívá agresivní chování a musí pravidelně brát léky.

Hasiči přivolali sanitku zdravotnické záchranné služby, lékař si pak blouznivce převzal do své péče. „Po prvotní prohlídce jej sanitka převezla na příslušné oddělení psychiatrického oddělení kroměřížské nemocnice,“ řekl Mitáček.

Hasiči byt postupně odvětrali a překontrolovali proti případnému dalšímu rozhoření. Vyšetřování podle Mitáčka ukázalo, že požár vznikl nedbalostí nájemníka, který kouřil a zapálil přitom lůžkoviny. „Požár se mu samotnému také podařilo uhasit, a to ještě před příjezdem hasičů,“ řekl Mitáček s tím, že způsobenou škodu vyšetřovatel nevyčíslil.

Mitáček na pozadí kroměřížského případu upozornil, že takzvané malé požáry v bytech jsou velmi často podceňovány a mohou skončit i tragicky. „Muži se sice podařilo požár uhasit, ale v uzavřeném prostoru ho přímo na životě a zdraví ohrožoval nebezpečný kouř,“ vysvětlil mluvčí.

--> --> --> --> -->