Nízké dotace pro poskytovatele sociálních služeb jsou likvidační, tvrdí Zlínský kraj

ZLÍN  - Zlínský kraj bude apelovat na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, aby přehodnotilo svůj návrh na poskytnutí dotací provozovatelům sociálních služeb. Zamýšlené dotace jsou tak nízké, že mohou řadu organizací zcela zničit,  řekla mluvčí Zlínského kraje Gabriela Dvorníková.

„Každoročně vyhodnocujeme žádosti o dotace, které z ministerstva práce a sociálních věcí žádají poskytovatelé sociálních služeb. Nyní však dochází k tak razantnímu snížení navržené částky státních dotací pro příští rok, že nesouhlasíme s úpravou jednotlivých žádostí na částku, kterou ministerstvo na rok 2012 stanovilo, protože v některých případech by pokles finančních prostředků mohl znamenat faktickou likvidaci sociální služby,“ sdělila krajská radní zodpovědná za oblast sociálních věcí Taťána Nersesjan (ČSSD).

Požadavek poskytovatelů sociálních služeb ze Zlínského kraje na dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR pro rok 2012 činí v celkovém součtu přibližně 685 milionů korun. Tato částka však o více než 265 milionů korun, tedy téměř o 40 procent, přesahuje předpokládanou státní dotaci pro Zlínský kraj. Ve státním rozpočtu se totiž počítá pouze s částkou 419 milionů korun.

„Po provedeném hodnocení žádostí potřebujeme získat alespoň 584 milionů korun, aby existence sociálních služeb nebyla ohrožena a aby tyto služby mohly být poskytovány přibližně v tom rozsahu, v jakém fungují dnes. Proto budeme společně se všemi dalšími českými a moravskými kraji, kterých se tento problém taktéž týká, apelovat na ministerstvo, aby svůj návrh přehodnotilo,“ dodala radní Nersesjan.

--> --> --> --> -->