Jde o švýcarský přístroj poslední generace, díky kterému jsou oční operace pro pacienta ještě bezbolestnější a šetrnější než tomu bylo doposud. Rychlejší je i následná rekonvalescence. „Pacient se může do práce vrátit už za den či dva. Prakticky hned po operaci se mu zrak velmi výrazně zlepší a mnohdy je pro pacienty šok, když se hned po zákroku podívají na hodiny na stěně u laseru a dokážou přečíst čas bez brýlí,“ poznamenal Stodůlka.
Pomocí nového laseru lze odstranit prakticky jakoukoliv oční vadu, od krátkozrakosti přes dalekozrakost až po cylindrické vady. Laser pomáhá vyřešit i některé korekce u pacientů, kteří používají brýle na čtení do blízka.
Oční klinika Gemini primáře Stodůlky je jediným českým zařízením, které špičkový laser vlastní. „I v Evropě je jich jen několik kusů,“ podotkl Stodůlka. Pořizovací cena nového přístroje je okolo 10 milionů korun. Zákrok pojišťovny nehradí a pacienta přijde na 20 tisíc korun za jedno oko.
Gemini ošetří laserem několik tisíc pacientů ročně. Podle Stodůlky pacientů s očními vadami přibývá. „Zatímco například po II. světové válce bylo prakticky výjimečné, aby mělo dítě ve škole brýle, dnes jsou už brýle u školních dětí běžné. Vliv na tom má nejen gentika, ale pravděpodobně i čím dál častější používání počítačů,“ dodal primář.
První pacientem, který využil možnosti nového laseru, byl Václav Dolníček z Hulína. “Všechno trvalo jen chvilinku, zákrok vůbec nebolel, bezprostředně po operaci se cítím skvěle. Brýle nosím od svých šesti let,“ svěřil se. Na důkaz toho, že je nebude potřebovat, splnil, co si předsevzal, své dvou a půl dioptrické brýle, po odstranění letité krátkozrakosti na místě rozšlapal.