Vánoce bez kapra? Jen výjimečně. Doma už jej zabíjí málokdo

Kapr patří na vánoční stůl jako jedna z jejich hlavích relikvií. Lidé jej často kupují právě až na Štědrý den. Velká většina z nich si jej přitom nechá zabít odborně přímo při koupi.

Podle mých čerstvých zkušeností z letoška si kapra nechá zabít přímo asi 8 lidí z deseti. Pro ty, kteří si tenhle obřad nechtějí nechat ujít, mám radu. Nejdříve kapra omráčit pořádnou ranou paličkou, pak rychle podříznout a odkrvit. Můžu říci, že ryba necítí bolest a nejde tak o nic krutého,“ vysvětluje Petr Mikeš, který kapry prodává a také zabíjí v jednom ze zlínských obchodních center.

Kapři jsou letos k mání podle velikosti od 80 korun za kilogram. Když si jej ale necháte naporcovat a zbavit šupin, je cena více než dvojnásobná.

O tohle je zájem menší, lidé samozřejmě kontrolují stav peněženek a dílo si zpravidla dotvoří doma,“ říká Mikeš. Jeho pracovní tempo je s kolegou i na Štědrý den obdivuhodné. Během pěti minut končí pod rukama pozemskou pouť pět chlapáků s šupinami. „To víte, někdo to dělat musí, patří to k Vánocům, nemyslím, že by ryby trpěly,“ povídá profesionální kaprobijce.

Způsob přípravy je nejrůznější, jasně ale dominuje kapr smažený. To je česká klasika, chybět nesmí ani bramborový salát, připravovaný speciálně na Štědrý den různými způsoby. Ještě než se z kapří společnosti vydá slavit Vánoce Petr Mikeš, zavzpomíná, že ne vždy jde práce úplně idylicky: „Před pár hodinami mi jeden vyklouzl a dostal se o kus dál, musel jsem ho nahánět v oddělení zeleniny. Neprodáváme ale jen kapry, zájem byl třeba také o štiku. Povím vám, že její kousnutí hodně bolí, je to opravdový dravec,“ usmívá se na závěr kapřího povídání mladý muž, bez jehož pomoci by mnozí z nás zažili v kuchyni na Štědrý den pořádně krušné chvíle.