NEZAMĚSTNANOST: Ve Zlínském kraji vzrostla míra nezaměstnanosti na 9,4 procenta

ZLÍN - Ve Zlínském kraji stoupla v prosinci míra nezaměstnanosti na 9,4 procenta. Agentuře Mediafax to v pondělí řekla mluvčí zlínské krajské pobočky úřadu práce Miriam Majdyšová.

Jedná se o největší meziměsíční nárůst počtu uchazečů v uplynulém roce.

„K poslednímu dni loňského roku jsme ve Zlínském kraji evidovali celkem 29 418 uchazečů o zaměstnání a míra nezaměstnanosti dosáhla hodnoty 9,4. Míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji je vyšší, než je celorepubliková míra nezaměstnanosti, která ke stejnému datu dosáhla hodnoty 8,6 procenta,“ upřesnila Majdyšová.

Z celkového počtu evidovaných uchazečů ve Zlínském kraji bylo na konci měsíce prosince 28 445 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání a nejsou v pracovní neschopnosti, neúčastní se rekvalifikace a podobně,“ konstatovala Majdyšová.

K 31. prosinci 2011 bylo v evidenci kontaktních pracovišť úřadu práce ve Zlínském kraji o 3968 uchazečů méně než ke stejnému datu roku 2010. To představuje meziroční pokles celkového počtu uchazečů o zaměstnání o 11,9 procenta.

Míra nezaměstnanosti se v průběhu prosince zvýšila ve všech okresech Zlínského kraje. Okresem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti byl na konci prosince okres Vsetín s mírou nezaměstnanosti 10,75. Nejnižší míra nezaměstnanosti je naopak v okrese Zlín a to 7,85 procenta.

V průběhu měsíce prosince 2011 se na úřadech práce nově zaevidovalo 4 050 uchazečů o zaměstnání, což je nejvíce nově evidovaných uchazečů v jednom kalendářním měsíci od počátku roku, vyřazeno bylo naopak 1999 lidí.

„Nezaměstnanost ve Zlínském kraji za měsíc prosinec je nejnižší v rámci Moravy a Slezska. Zlínský kraj tak překonal Vysočinu, kde míra nezaměstnanosti v prosinci rostla rychleji. V celorepublikovém měřítku Zlínsku ale patří až sedmé místo,“ konstatoval analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. „Klíčová bude nyní první polovina roku. Pokud se podaří evropským politikům zastavit prohlubování evropské dluhové krize a uklidnit trhy, nemusel by být růst nezaměstnanosti tak dramatický. Pokud k řešení nedojde a krize bude eskalovat, lze poté počítat s rostoucím počtem osob hledajících práci,“ doplnil analytik.

Počet evidovaných volných pracovních míst ve Zlínském kraji v průběhu prosince mírně vzrostl. Na konci prosince registrovala pracoviště úřadu práce 1 590 volných pracovních míst, což je o 55 více než v listopadu a o 345 více než v prosinci 2010. Na jedno volné pracovní místo připadá asi 19 uchazečů o zaměstnání, v okrese Kroměříž je to však 34 uchazečů o zaměstnání. V nabídce volných pracovních míst je nejvíce míst pro svářeče (129), seřizovače a obsluhu obráběcích strojů (87), obchodní zástupce (72) a řidiče nákladních automobilů (64).

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x