Ve zlínském mrakodrapu se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Minulost za zdí

Ve zlínském Baťově mrakodrapu se ve čtvrtek uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Minulost za zdí, která představuje nejzdařilejší studentské návrhy týkající se proměny bývalé věznice v Uherském Hradišti. Řekl Josef Korvas, autor koncepce výstavy.

V centrální budově Zlínského kraje je výstava architektonických návrhů a fotografií prezentujících obrazové materiály spjaté s tematikou současného stavu a budoucího využití věznice v Uherském Hradišti k vidění do konce ledna. Ve čtvrtek se zde zároveň uskuteční prezentace občanského sdružení Memoria – Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti doplněná komentovanou prohlídkou výstavy.

Za jednu z nejdůležitějších aktivit Memoria lze považovat spolupráci se studenty architektury Technické univerzity Liberec, kterým byl v roce 2010 umožněn vstup do vězeňského areálu. Účelem jejich víkendového workshopu bylo vytvoření architektonických návrhů revitalizace komplexu do podoby muzea. Výsledné návrhy jsou plodem fantazie studentů inspirované zaujetím z místa, jež je obdařeno silným geniem loci. Cílem studentských projektů nebylo vytvoření architektonických studií připravených k realizaci, ale nalezení stavebního řešení instituce, jež si klade za cíl být fyzickou podobou historické paměti,“ poznamenal Korvas.

Studenti z ateliéru architektů Zdeňka Fránka a Radka Suchánka navrhovali koncepty na základě zážitku z prostoru věznice, rozhovorů s politickými vězni, zhlédnutí filmových dokumentů a studia archivních materiálů. Výstava nazvaná Minulost za zdí prezentuje nejzajímavější ze studentských návrhů. Ty doplňují zvětšeniny dokumentárních fotografií Marka Malůška, na kterých je zachycen současný stav opuštěné věznice.

Prezentace občanského sdružení Memoria a komentovaná prohlídka výstavy začne ve druhé etáži zlínského mrakodrapu od 15 hodin. Součástí akce bude debata s pozvanými hosty.

Občanská iniciativa, která se snaží podporovat myšlenku důstojného využití opuštěného a historicky cenného areálu tamní věznice, vznikla v Uherském Hradišti na počátku roku 2010. Prioritním cílem iniciativy, jejíž součástí je občanské sdružení Memoria, je prosazení myšlenky přeměny podstatné části areálu do podoby památníku obětí totalitních režimů a muzea mocenské perzekuce. Lidé tak reagovali na záměr státu odprodat dlouhá léta nevyužívaný a historicky významný areál bývalé věznice v Uherském Hradišti v komerční dražbě.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x