Zlínská radnice si pořídila vlastní software k pořádání elektronických aukcí

Město Zlín si pořídilo vlastní software, díky kterému bude moci nakupovat přes elektronické aukce a systém umožní také elektronické zadávání veřejných zakázek. Informovala náměstkyně primátora Alena Zubalíková (TOP 09/STAN).

Za pořízení elektronického systému zaplatilo město asi 400 tisíc korun. „K dispozici bude také pěti organizacím města, a to Technickým službám, podniku Steza, Pohřebnictví, Nemovitosti města Zlína a Zoo Zlín. Jeho spuštění se předpokládá u e-aukcí v polovině února, u zadávání veřejných zakázek v dubnu,“ konstatovala Zubalíková. Systém komplexně provádí celou elektronickou aukci nebo výběrové řízení od  zadávacího řízení přes hodnocení nabídek až po ukončení a výběr uchazeče s nejvýhodnější nabídkou.

Doposud se zlínská radnice účastnila e-aukcí dodavatelsky prostřednictvím cizích softwarů, za které platila.

Město Zlín už díky elektronickým aukcím ušetřilo 4,7 milionu korun. Pořídilo například levněji elektrickou energii a zemní plyn na letošní rok a také kancelářské a papírenské zboží. Principem e-aukce je to, že o zakázku soutěží dodavatelé v přímém souboji a vítězí nejnižší cenová nabídka. „Fakt, že o zakázky usiluje více dodavatelů vede při minimálních vstupních nákladech k vysoké finanční úspoře,“ vysvětlila Zubalíková.

Kancelářský materiál pořídil magistrát za 1,3 milionu korun, což je o 200 tisíc korun méně než byla vyhlášená ceníková cena, od které se začalo soutěžit. Elektřinu a zemní plyn pro objekty města, jeho příspěvkové organizace a jím řízené společnosti nakoupil za 20,25 milionu korun. „V porovnání s platnými ceníky na letošní rok dosáhla v tomto případě úspora výše čtyř a půl milionu korun,“  řekl hlavní městský energetik Pavel Belza. Dodal, že nákup těchto komodit byl realizován čtyřmi samostatnými aukcemi.

Elektřinu a kancelářské a papírenské zboží město nakupovalo prostřednictvím e-aukcí už na rok 2011. Například u elektřiny dosáhlo úspory ve výši téměř půldruhého milionu korun ve srovnání s částkou, za jakou ji pořídilo pro rok 2010. „Nákup prostřednictvím e-aukcí se nám opakovaně osvědčil. Snižuje náklady města a potlačuje korupční prostředí. Naším zájmem je jednoznačně v nákupech prostřednictvím e-aukcí pokračovat, a to ve výrazně zvýšené míře,“ doplnil náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

Elektronické aukce s úspěchem využívají i další města v České republice. Například Bruntál v Moravskoslezském kraji realizoval od roku 2008 celkem 130 e-aukcí, z toho 67 na stavební zakázky, průměrná úspora dosažená touto formou nákupu přesáhla 30 procent. Prostřednictvím e-aukce vysoutěžil například opravy přechodů pro chodce, cyklotrasu, rekonstrukce kanalizací, budov, mostů, chodníků a silnic nebo výstavbu parkoviště.