Mráz a sníh v ZOO: milé žirafy, máte zákaz vstupu do venkovních výběhů

Specifické podmínky, které provázejí přelom ledna a února, projevující se především silnými mrazy, vystavily ve zlínské ZOO do jisté míry stopku žirafám. Ty se momentálně v období mrazů musí spokojit s pobytem pod střechou. „Žirafy teď ven skutečně nepouštíme, ve výběhu mají zledovatělou sněhovou vrstvu a v případě uklouznutí by hrozily fatální následky," vysvětluje expert ze zlínské zoologické zahrady Pavel Shromáždil.

Poněkud jinak si v mrazech vedou tři místní slonice, ty se ven dostanou, ale jsou to jen zhruba půlhodinové vycházky, za tu dobu jim uklidí v jejich ubikacích. „Navíc jim teď ošetřovatelé speciální vazelínou mažou uši, okolí očí a kopýtka, aby neomrzly.“ A pokud si někdo myslí, že právě mrazy jsou rájem třeba pro tučňáky, je na omylu. „Ne každý druh je totiž milovníkem mrazu a sněhu. My chováme tučňáky Humboldtovy a ti chtějí spíše teplo. Do jejich expozic jsme teď umístili několik výhřevných lamp a slámu,“ překvapuje mnohé Shromáždil.

Mrazy s kulminací pod dvacet stupňů pod bodem mrazu v zoo ve Zlíně skutečně žádnou radost nepůsobí. Přitom mají vydržet přinejmenším do neděle.

Nechováme žádný vyloženě arktický ani antarktický druh /jak by asi tato zvířata snášela letní třicítky? pozn. redakce/, máme ale samozřejmě zvířata, která tyhle teploty snášejí bez problémů. Ať třeba tygr ussurijský, lamy vikuně a pro mnohé možná poněkud překvapivě velbloud dvouhrbý,“ doplňuje Pavel Shromáždil.

Pohodu zpravidla v zimním studeném počasí projevují také lachtani, naprostá většina teplomilných zvířat logicky zůstává ve svých zastřešených bydlištích.