Zlín má evropské prvenství. Poprvé tu dnes operovali šedý zákal laserem

Evropský primát má Zlín, konkrétně jeho Oční klinika Gemini při léčbě šedého zákalu. Vůbec poprvé tam dnes přední světový oční chirurg Pavel Stodůlka operoval pacientku novým femtosekundovým laserem Victus.

Zájemci o novou formu léčení šedého zákalu zatím musí připlatit za jedno oko 9 500 korun.

Pavel Stodůlka přitom dnes operoval poprvé v Evropě pacientku, která už má s prvenstvím své vlastní zkušenosti.

Marie Hrabalová z Uherského Hradiště byla totiž před 18 lety vůbec první pacientkou v České republice, které tehdy převratnou nejnovější bezbolestnou laserovou metodou Lasik odstranil šest dioptrií.

Je to hodně let, jedno oko mi tehdy pan doktor operoval starou metodou, druhé už laserem, byl to obrovský rozdíl, co se bolestivosti zákroku i pooperačního stavu týče,“ vzpomínala chvíli po dnešním zákroku čerstvá důchodkyně. „Dnešní zákrok, to je naprostá pohoda, lehnete si, popovídáte krátce s příjemným mužem, zvedáte se a odcházíte, neskutečně,“ těší pokrok v medicíně Marii Hrabalovou, první Evropanku s laserově operovaným šedým zákalem.

Laserové formy operací se od té doby hodně rozšířily, u léčby šedého zákalu jde ale o naprostou novinku. „Jde přitom o vůbec nejčastější operaci v medicíně vůbec,“ připomíná vedoucí komunikace zlínské kliniky Eliška Bařinková. Ročně se jí v České republice podrobí s využitím ultrazvukové metody na 70 000 převážně starších lidí.

Jedním z pacientů primáře Pavla Stodůlky byl právě s šedým zákalem před pár dny prezident republiky Václav Klaus. „Dal přednost klasické ultrazvukové metodě, druhé oko pana prezidenta bychom v nejbližší době už měli operovat novým přístrojem,“ uvedl Stodůlka. Ten připouští, že je dost dobře možné, že se díky úspěšným zákrokům Václav Klaus do značné míry zbaví brýlí, například při oblíbeném tenisu. „To je ale skutečně na něm, je to přeci jen součást jeho letité image“ směje se zlínský operatér.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x