Jedno z ohnisek nákazy ve Zlínském kraji bylo na podzim zjištěno ve Slavičíně, a proto je v jeho okruhu zřízeno ochranné pásmo, jež zahrnuje i katastrální území několika obcí ze správního obvodu obce s rozšířenou působností Valašské Klobouky. Jedná se o Haluzice, Jestřabí, Rokytnici, Vlachovice a Vrbětice. Pro včelaře z těchto obcí platí nařízení vydané Krajskou veterinární správou, které určuje preventivní opatření k zamezení šíření moru. Dokument je k nahlédnutí na všech dotčených obecních a městských úřadech.
„Základní povinností chovatelů včel v těchto obcích je dodržování zákazu přemisťování včelstev a matek, včetně kočování z ochranného pásma. K nejdůležitějším preventivním opatřením patří zjišťování příčin zimních úhynů a slábnutí včelstev a také zákaz používání plástů, vosků, medu a pylu z oblastí s neznámou nákazovou situací k chovu a krmení včel,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí valašskokloboucké radnice Josef Slánský.
Dále je podle něj nutné zamezit přístupu včel do neobsazených úlů a včelího díla, udržovat prázdné úly bez včelího díla a vyhledávat a utrácet roje neznámého původu a divoce žijící včelstva. Samozřejmostí je rovněž provádění průběžné dezinfekce úlů, souší, včelařských potřeb a pomůcek, soustavné omezování intenzity varroázy a podobně. „Odbor životního prostředí apeluje na všechny včelaře, aby pomohli zabránit šíření nákazy a potřebná opatření respektovali,“ konstatoval Slánský.
Veterinární nařízení také řeší způsob nakládání s medem pocházejícím z těchto oblastí. „Med získaný od včelstev v ochranném pásmu, nebo v něm skladovaný, může být uváděn do oběhu jen s negativním výsledkem bakteriologického vyšetření na původce nákazy. V případě pozitivního výsledku je možné med zpracovat jen za určených podmínek v pekárenském průmyslu,“ dodal vedoucí.