Víkend na východě Moravy: fašank, zabíjačka, lyžování, ale také zledovatělé silnice

Hodně pestrou tvář slibuje na východě Moravy třetí únorový víkend. Pestrou i barevně, je totiž hlavní masopustní sobota a rozpustilé veselí propuká téměř všude. Zlín se stává místem setkávání lidí na tradičním Lešetínském fašanku. Jen malý kousek od centra města se scházejí stovky účastníků, mnozí z nich v naprosto nevídaných a originálních úborech a maskách. Loni kralovali kosmonauti i Fantomas, letos se čekají další neotřelé nápady.

U zrodu našeho jedinečného městského fašanku stál se svými přáteli herec Lubor Tokoš, jsem si jista, že i letos na něho přátelé rádi zavzpomínají,“ zve jedna z hlavních organizátorek Zuzana Baťová. Masopustní veselí si podmaní téměř každou obec na východě Moravy. Zajímavé dilema měl například starosta Držkové Jan Chudárek. „Lákají mne, abych se stal medvědem, prý mne ostatní maškary pěkně povodí. Asi budu muset přijmout, hlas lidu je i u nás hlasem božím,“ těší se starosta.

Příjemné chvíle masopustu, fašanku, ostatků či končin, jak se místně stále vyhledávanější slavnosti říká, podtrhne v Březůvkách na Zlínsku ochutnávka zabíjačkových specialit. „Vynikající polévka, jitrnice, ovárek, jatýrka, škvarky i mnoho dalšího,“ láká na speciální menu vždy aktivní pořadatel přátelského setkávání lidí Jaroslav Holík.

Ve Zlínském kraji ovšem začínají prázdniny, a tak se řada rodin chystá na hory. I na horách se oteplilo, stopy pro běžkaře i sjezdové tratě jsou ale po úpravách ve výborném stavu. „Ráno sbalím lyže, boby i kluky a vyrážíme, je skvělé, že jsou všude výborné podmínky, takže si destinaci vyberu klidně na poslední chvíli, anebo klukům udělám s cílovou stanicí překvapení,“ těší se i za pokračovatele rodu Ladislav Suchý ze Zlína.

Silničáři upozorňují na nutnost zvýšené opatrnosti, silně promrzlé silnice dostaly novou dávku sněhu, místy jsou nepříjemně vyjeté koleje, hlavní tahy do horských středisek jsou ale díky péči mechanismů sjízdné, zvýšená opatrnost je ale určitě na místě.

--> --> --> --> -->