V Uherském Hradišti a Starém Městě začala stavba protipovodňových opatření

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V Uherském Hradišti a Starém Městě odstartovala v úterý příprava na stavbu protipovodňových opatření, a to v podobě kácení lipové aleje. Informovala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Asi třicítka dřevorubců pokácí nejdříve 70 stromů z plánované stovky. Práce v případě příznivého počasí ukončí do tří dnů.

Hlavním důvodem, proč musíme ke kácení přistoupit, je protipovodňová ochrana Uherského Hradiště a Starého Města. Stavba je diskutována už od roku 1997, od katastrofálních povodní. Od této doby bylo projednáno a prověřeno několik variant. Finální projekt vzešel ze všech ostatních nejen jako neúčinnější, ale zároveň i nejreálnější. Jak zejména z pohledu účinnosti opatření, tak i zásahu do krajiny, financí, majetkoprávních vztahů či technických možností,“ vysvětlil ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Povodí Moravy od začátku projektování kladlo velký důraz na záchranu co nejvíce stromů a zeleně. Také proto se v případě aleje u Rybáren projektanti soustředili především na to, aby zachovali alespoň jednu řadu lip. Ta by podle dendrologů měla zůstat nepoškozená i po odstranění asi stovky sousedních stromů. „Kácení jsme se snažili zabránit i na jiných místech. Například u čistírny odpadních vod v lokalitě Štepnice rostou vzácné jerlíny japonské. Prosadili jsme zde stavbu zídky, díky níž lze tyto stromy zachránit. Bohužel u Rybáren toto nebylo možné z technických důvodů zopakovat,“ doplnil ekolog závodu Ivan Mařák.

Povodí Moravy pak následně vysadí na jiných místech náhradní stromy. Místa si určili zástupci jednotlivých měst. Nový pás zeleně tak poroste podél Moravy v místní části Mařatice – Jaktáře. Druhá část poroste mezi silnicí Uherské Hradiště-Jarošov a řekou Moravou. Podobně to bude vypadat v Jaktářích. Zde tak stromy oddělí průmyslovou zónu od obytné. Další místo je v místní části Štěpnice podél vodního toku Olšávka. Ve Starém Městě se pak bude vysazovat podél cyklostezky ze Starého Města na Velehrad a u zaústění Salašky do Moravy.

Důvodem pro zásah do zeleně je fakt, že projekt počítá zejména s navýšením dosavadní kapacity koryta Moravy. To znamená, že na některých místech se budou navyšovat a rekonstruovat současné ochranné hráze. To si vyžádá zásah do kořenového systému některých stromů.

Projekt protipovodňové ochrany Starého Města a Uherského Hradiště počítá se stavbami v úseku od čistírny odpadních vod Uherské Hradiště při spodním okraji zástavby města na levém břehu a při spodním okraji zástavby Starého Města nad Salaškou na pravém břehu. Hráze pak budou pokračovat až po horní okraj zástavby Uherského Hradiště na levém břehu a nad lokalitou Rybárny na pravém břehu řeky Moravy. Celkem se tedy jedná o 4,5 kilometru ochranných hrází, na některých místech i zdí.

Zvýšení kapacity koryta se docílí zvýšením a rozšířením dosavadních ochranných hrází podél Moravy. Výška hrází je přitom různá, maximální bude v oblasti u Rybárny – 3,5 metru. Současné hráze budou maximálně o 30 až 60 centimetrů vyšší než dosud. Většinou půjde o sypané, zatravněné hráze. „Tímto opatřením se dosáhne zvýšení průtočnosti ohrázovaného koryta z dnešní hodnoty dvacetileté vody tak, že okolní zástavba obou měst bude chráněna i při stoletém průtoku,“ vysvětlil Cenek.

Celá stavba by měla být dokončena do léta příštího roku a první etapa bude stát kolem 200 milionů korun.

run_function(‚id‘,’41‘,’14693′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚268‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚14693‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’41‘;‘,’a:0:{}‘); ?>