Archeologové budou ve Štípě hledat zdi kláštera

ZLÍN - Ve Štípě u Zlína se chystá v souvislosti s projektem úpravy Mariánského náměstí archeologický výzkum, který byl měl odpovědět na otázku, zda se v blízkosti štípského kostela nacházejí další zbytky nedokončeného kláštera ze 17. století. Řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Zlínští radní pověřili provedením výzkumu Ústav archeologické památkové péče Brno. Práce začnou v dubnu.

Provádět záchranné výzkumy stát nařizuje u všech staveb, kde byly nějaké archeologické nálezy objeveny. Štípa je z hlediska historie považovaná za velmi cennou lokalitu. V souvislosti s chystanou úpravou Mariánského náměstí archeologové předpokládají, že zde mohou narazit na další části zdiva kláštera, který nechal v letech 1616 až 1620 stavět Albrecht z Valdštejna. „Zbytky tohoto objektu jsme už nalezli během dřívějších prací, které měly pomoci odvlhčit štípský kostel. Nachází se severně od něj, směrem k zoologické zahradě. Předpokládáme, že bychom nyní mohli objevit další základy,“ uvedl Ivan Čižmář z brněnského Ústavu archeologické památkové péče.

Klášter ve Štípě nakonec zůstal nedokončen. V souvislosti s nepokoji, které v té době v regionu propukly, nechal budoucí generalisimus císařské armády Albrecht z Valdštejna stavbu přerušit a klášter nakonec vybudoval ve Valdicích ve východních Čechách. „Jde o podobnou stavbu, která měla vyrůst ve Štípě. Albrecht z Valdštejna zřejmě vyšel z projektu, který už měl k dispozici,“ poznamenal Čižmář.

Úprava Mariánského náměstí a jeho okolí je společným projektem města a Zlínského kraje. Kraj by měl proinvestovat 16 milionů korun, když bude hradit práce související s přeložkou silnice III/4911. Město v rámci své části za téměř 33 milionů korun počítá například s vybudováním chodníků, rozšířením počtu parkovacích míst, instalací nových laviček a odpadkových košů nebo vytvořením nové koncepce zahradnických úprav v celé oblasti. „Letos proinvestujeme 15 milionů korun,“ sdělil náměstek primátora Miroslav Kašný (KDU-ČSL), který se tímto projektem dlouhodobě zabývá. Dodal, že částku téměř 33 milionů korun, kterou má vynaložit město, se pravděpodobně podaří snížit soutěžením jednotlivých zakázek.

Úpravy Mariánského náměstí by měly být hotové v příštím roce.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x