Sedmnáctý ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání 2012 Stretnutie se bude konat od 20. do 26. května v Městském divadle Zlín. Navzdory výrazně omezenému rozpočtu nabídne návštěvníkům v hlavním programu osm hostujících souborů a několik mimořádných koncertů. Do festivalu bude letos z finančních důvodů vkomponována také minipřehlídka zlínského souboru. Patronkou akce je šansoniérka Szidi Tobias, která na festivalu nejenže představí své v pořadí páté album Ať se dobré děje (25. května), ale vystoupí hned dvakrát i jako herečka (21. května Gazdova krv, Divadlo Astorka Korzo 90 Bratislava a 24. května Prach, Štúdio L+S Bratislava). Letošní novinkou bude stan v parčíku za divadlem, kde se budou odehrávat koncerty (Pavel Dobeš, Buty, Neřež, Los Perdidos a další). Součástí off programu bude výjimečná výstava fotografií Jindřicha Štreita, kterou autor 15. dubna osobně zahájí.
Setkání 2012 Stretnutie odstartuje 20. května v 19 hodin Divadelní spolek Frída Brno. Na divadelní prkna se po delší odmlce vrátí legendární herec Luděk Munzar, čerstvý držitel Thálie za celoživotní přínos divadlu, a přednese verše Františka Novotného v pásmu Buďme blaženi. V doprovodu dixielandové kapely v průběhu večera zazpívá i jeho dcera herečka Bára Munzarová.
Zahajovací program festivalu je naplánován na 21. května. Jeho součástí bude například i průvod divadelníků v ulicích města.
Z finančních důvodů se mnohaletá zlínská mezinárodní divadelní přehlídka letos zúžila na česko – slovenskou. Z Bratislavy přijedou dva soubory, ostatní hosté jsou z Česka. Celkem devět akcí hlavního programu se odehraje ve Velkém sále, jedna v hudebním a divadelním klubu Dílna 9472, dvě na Malé scéně a tři ve Studiu Z.
Zlínské publikum bude moci zhlédnout oceňovanou inscenaci Europeana (23. května, Národní divadlo Brno), která se umístila na druhém místě v kategorii Inscenace roku v rámci Cen Alfréda Radoka 2011 a podle ankety Divadelních novin se řadí mezi nejlepší jevištní počiny roku. Za pozornost stojí i divadelní ztvárnění legendární filmové komedie Světáci (22. května, Klicperovo divadlo Hradec Králové) nebo kontroverzní Ucpanej systém (22. května, Dejvické divadlo Praha). Juraj Kukura se v inscenaci Kukura (letos v nejužší nominaci na Cenu Thálie za mimořádný mužský jevištní výkon) představí v roli ředitele divadla, který čeká na příchod herečky Veroniky Žilkové (26. března, Činoherní klub Praha).
V rámci festivalu zlínské divadlo představí i vlastní tvorbu – poetickou Romanci pro křídlovku (22. května), sportovní muzikál Škola základ života (23. května) nebo například slavný antický mýtus Oresteia režiséra Jana Antonína Pitínského (25. května), který bude mít premiéru 28. dubna.
Festival Setkání/ Stretnutie je určen nejen pro veřejnost. Přehlídku každoročně navštěvuje řada divadelních kritiků, režisérů, dramaturgů i studenti divadelních škol. Zlínské divadlo nezapomíná ani na rodiny s dětmi. Těm nejmenším bude letos tradičně patřit dopoledne v sobotu 26. května na nádvoří divadla, kde bude program opět zdarma. Každý festivalový den od úterý do soboty se účastníci mohou zúčastnit rozborových seminářů jednotlivých inscenací v Dílně 9472, vždy od 14 hodin.
ZAJÍMAVOSTI Z HISTORIE FESTIVALU
Festivalu Setkání/Stretnutie předcházela krajská přehlídka jihomoravských divadel, která se poprvé uskutečnila v roce 1976 a v dvouletém cyklu se opakovala až do konce osmdesátých let minulého století.
První ročník přehlídky pojmenované Setkání/ Stretnutie se konal 25. až 30. listopadu 1991 pod záštitou českého a slovenského ministra kultury. Dramaturgie festivalu se ujaly redakce odborných časopisů Svět a divadlo a Kultúrny život a akce se měla stát prestižní přehlídkou toho nejlepšího, co se urodilo na českých a slovenských divadelních scénách.
V roce 1995 odstartovala přehlídka českých regionálních divadel Divadelní Zlín. Do roku 1997 byla „lichým“ bienále „sudého“ Setkání/ Stretnutie.
Každý ročník měl svá specifika. V roce 1996 k nim patřilo vystoupení britského divadla Scala Revue a petrohradského Otevřeného divadla. Diváci mohli vidět nonverbální kreaci Caprichosstudentů dramatické výchovy neslyšících i Gogolovu Ženitbu v rusínském jazyce. Historicky poprvé byli k účasti na festivalu přizvány české nevysoké divadelní školy.
Setkání/ Stretnutie 1998 se zapsalo do historie změnou dramaturgie – začalo uvádět pouze divadelní novinky staré pouze jednu sezónu, které se na jevištích objevily poprvé. Tento krok učinil zlínskou přehlídku jedinečnou a s trochou nadsázky se díky tomu dá řict, že „zlínská přehlídka nikdy nezestárne“.
Rok 2000 obohatil festival o doprovodné akce. Padlo i rozhodnutí pořádat festival každoročně.
Do nového tisíciletí vstoupil festival vroce 2001 s novým logem, větší propagací, novými formáty katalogu i festivalového časopisu. Poprvé se festivalové dění přesunulo i do ulic města.
Nestává se to často (stalo se to jen čtyřikrát), aby se na přehlídce sešly dvě inscenace stejného názvu. V roce 2003 nabídlo zlínské divadlo návštěvníkům festivalu ke konfrontaci svůj titul Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou a současně po něm sáhlo i pražské Divadlo v Dlouhé.
Česko – slovenský festival se v roce 2004 stal barevnějším, nejen co se týče divadelních forem, ale i původu účinkujících souborů. Hudebně taneční představení beze slov přivezlo do Zlína například francouzské umělecké sdružení Nomades 461.
Desátý ročník festivalu v roce 2005 se tradičně konal v době mistrovství světa v ledním hokeji a poprvé se ve Velkém sále odehrálo divadelního představení s titulky. Setkání/Stretnutie obohatilo další „S“ – Spotkanie, když se do přehlídky zapojilo Národní staré divadlo Krakov.
V roce 2008 festival poprvé podpořily všechny země Visegrádu a o rok později nabídla přehlídka poprvé maďarského hosta – Divadlo Maladype Budapešť s Vaječnou tmou.