Nabídku budou posuzovat radní. „Čekali jsme, že zájem nebude velký. Provozovat zámek není vůbec jednoduché, je to památka a nájemci musejí respektovat řadu omezení,“ řekl druhý náměstek primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN), do jehož kompetencí patří majetek města.
Nyní je podle něj jasné, že město Zlín bude muset v budoucnu provozovat alespoň část zámku. „Možností, jak jeho prostory využít, je několik, musíme je nyní pečlivě posoudit i s ohledem na finance. Jisté je, že zámek musí být využíván v souladu s tím, jak významný je to objekt pro Zlín. Nemáme zde moc historických budov, tato má navíc číslo popisné jedna, což jí dává punc výjimečnosti,“ doplnil Dufek.
Radnice hledá budoucí využití zámku od loňského roku. Objekt se brzy vyprázdní, protože Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění, které dosud obývají asi dvě třetiny objektu, se v průběhu příštího roku přestěhují do nových prostor, které připravuje jejich zřizovatel, Zlínský kraj. Prostory, ve kterých byla restaurace, v posledním roce hostily unikátní výstavu Šangri-la, která skončila v únoru.
Na podmínky provozování restaurace na zámku se v posledním roce informovalo hned několik zájemců, vždy je ale odradily náklady, které jsou spojené s jejím provozováním. Na neúměrně vysoké náklady spojené s hrazením energií si stěžovali i předchozí nájemci. Zámeckou restauraci zrekonstruovalo minulé vedení radnice, šlo o investici za téměř 21 milionů korun.
Při hledání nového využití pro zámek město spolupracuje i s veřejností. Z rozsáhlého dotazníkového šetření, které provedlo ve druhé polovině loňského roku, jednoznačně vyplynulo, že lidé by na zámku nadále rádi navštěvovali výstavní prostory, velkou podporu si také získaly návrhy obnovit stylovou restauraci a zřídit obřadní síň. Tyto tři náměty podpořila téměř polovina z celkového počtu 586 respondentů. „Myšlenky, že by na zámku zůstaly výstavní prostory či případně zde vznikla obřadní síň, určitě podporujeme,“ dodal Dufek.