Na výstavě budou k vidění například kulisy, rekvizity, kostýmy, výtvarné návrhy a dobové fotografie mapující herecké osobnosti i inscenace pro děti, které ve zlínském divadle vznikly. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin.
„Výstava připomíná letošní 65. výročí zakončení první sezony a 45. výročí zahájení činnosti v nové budově. Neklademe si za cíl zmapovat historii divadla. Rozhodli jsme se věnovat pohádkám a hrám pro děti a využít bohatý obrazový i trojrozměrný materiál shromážděný v archivu Městského divadla Zlín,“ vysvětlila autorka výstavy, historička zlínského muzea Hana Kuslová.
Příchozí tak v muzeu uvidí například části scény z pohádky O pejskovi a kočičce, rekvizity a kostýmy z dalších pohádek. „Některé kostýmy si děti budou moci přímo i vyzkoušet. Panelová část bude věnována průřezu pohádkových inscenací v celé historii divadla a připomene, že zdejším souborem prošly skutečné herecké hvězdy – Jaroslav Moučka, Otto Šimánek nebo Jan Libíček či Stanislav Tříska,“ dodala autorka.
Divadelní výstava je instalována ve velkém i malém sále a spojovací chodbě muzea a potrvá do 11. listopadu. Jde o poslední výstavu před stěhováním instituce do nových prostor v továrním areálu. její součástí bude i bohatý doprovodný program.
Samostatný divadelní soubor s názvem Divadlo pracujících vznikl ve Zlíně až v roce 1946 a v tomtéž roce v září zahájil svou činnost první sezonou. Na vlastní divadelní budovu si musel počkat dalších 21 let, do listopadu 1967, kdy v ní zahájil sezonu 22., a to hned třemi premiérami během jediného týdne. V roce 1990 se změnil název na Městské divadlo Zlín.
Již ve 30. letech 20. století se v tisku i v archivních materiálech firmy Baťa objevují zprávy o brzkém zřízení vlastního zlínského divadla. Hostující soubory využívaly prostor Velkého kina a později i Komorního kina ve Společenském domě na Dílech, což je dnešní Malá scéna v ZUŠ Štefánikova. Komorní kino se také stalo prvním sídlem zlínského divadla v roce 1946. Prostor Velkého kina byl dokonce částečně přestavěn, aby lépe vyhovoval potřebám divadelních představení. Divadelní budova byla původně projektována jako součást přestavby náměstí Práce. K výstavbě však nedošlo a Zlín si tak na vlastní divadlo musel počkat.