„Letecký průzkum ráno potvrdil, že se v porostu již neobjevuje žádné plamenné hoření,“ uvedla Pražáková. Podle jejích slov hasiči postupně pokračují v závěrečném dohašování kořenů a prolévání hrabanky. „Na zasedání štábu velitele zásahu bylo rozhodnuto, že již nebude nasazen k hasebním pracím vrtulník,“ dodala mluvčí.
Úplné dohašování však bude probíhat ještě mnoho dní.
V současné době dochází ke střídání hasičů, kteří byli na požářišti celou noc. „Průběžně zajišťujeme další jednotky ke střídání odřadů z jednotlivých krajů, dosud zasahovalo celkem 213 profesionálních a dobrovolných jednotek, tedy bezmála 1100 hasičů,“ vypočetla mluvčí hasičů.
Nyní je nasazených 56 jednotek, tedy asi 280 hasičů. „Do dnešního rána se podařilo zajistit z dalších krajů 57 zádových postřikovačů, které budou použity k dohašování v terénu,“ upozornila Pražáková.
Na tiskové konferenci štáb uvedl i současné hrubé náklady na likvidaci rozsáhlého požáru. „Na pohonných hmotách asi jeden milion korun a na zajištění stravy a pitného režimu 400 tisíc,“ poznamenala mluvčí. Zatím nevyčíslitelné náklady jsou refundace mezd, oprava techniky a věcných prostředků. „Celková škoda bude v řádech milionů korun,“ zakončila mluvčí hasičů.
Hasiči již čtvrtý den zasahují u požáru, který se rozhořel ve čtvrtek. Ohniska prolévají velkým množstvím vody. „Tu k místu požáru přivádějí jednak pomocí dálkové dopravy z řeky Moravy, souběžně probíhá i kyvadlová doprava vody,“ popsala mluvčí. Dálková doprava vody ze tří a půl kilometru vzdálené řeky se osvědčila.
Zásah je náročný, protože hasiči musí pracovat v náročných podmínkách písčitého podloží.
Příčiny požáru nejsou zatím známé. Spekulace některých médií o tom, že les zapálily jiskry způsobené železniční dopravou, jsou nejspíše liché. Koridor mezi Břeclaví a Přerovem je vzdálený od ohniska požáru pět kilometrů.
Požár u Bzence je největším lesním požárem v republice od roku 1998.