Firmám, které mají předpoklady pro jeho zpracování, už odeslal primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN) nabídky.
„Nyní čekáme na jejich reakci, poté vybereme firmu, která audit provede. Jeho výsledky bychom měli mít asi za tři měsíce od zadání, tedy na podzim,“ konstatoval Adámek.
Audit bude zaměřen zejména na prodeje, směny a dlouhodobé výpůjčky nemovitého majetku, který město vlastní. „K rozhodnutí zadat audit nás vedlo důvodné podezření, že v řadě případů se s prostředky a majetkem Zlína nehospodařilo ve prospěch obyvatel tohoto města. Audit tato podezření buď jednoznačně potvrdí, nebo vyvrátí. Podle výsledků, které přinese, budeme poté postupovat,“ dodal primátor.
Formou auditu město prověřuje v současnosti i hospodaření ve společnosti Technické služby Zlín, kterou vlastní.
Radnice si nechala také zpracovat důkladnou analýzu situace ve vodárenství na Zlínsku. Její výsledky potvrdily z pohledu města a společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), kterou ovládá, nevýhodnost některých podmínek takzvaného provozního modelu. Podle něj vodárenství na Zlínsku funguje od roku 2004.
Podstatou provozního modelu je to, že v roce 2004 prodala společnost Vodovody a kanalizace Zlín za asi 80 milionů korun veškerý mobiliář (strojní vybavení, kanceláře a podobně) soukromé společnosti Moravská vodárenská. Do této firmy také přešla většina zaměstnanců Vak. Společnost Vak si ponechala pouze nemovitosti (rozvody kanalizací, vodovodů, čističky a jiné.), které pronajala za přibližně 70 milionů korun ročně Moravské vodárenské. „Tento pronájem je v současnosti jediným – a to nedostatečným – zdrojem příjmů VaK,“ podotkl mluvčí města.
V rámci řešení situace s drahou vodou ve Zlíně se radnici podařilo v červnu prostřednictvím VaK prosadit změny, které výrazně přispějí k tomu, že ceny zůstanou na současné úrovni. Za kubík vodného a stočného dnes platí lidé na Zlínsku 83,28 korun včetně DPH. „Podařilo se nám posílit postavení naší společnosti VaK vůči Moravské vodárenské, která je hlavním hráčem v oblasti vodárenství na Zlínsku a navrhuje změny ve výši vodného a stočného. I díky tomu jsme prakticky dosáhli zmrazení cen vody na dnešní úrovni. Pokud by se cena vody měla v příštích letech měnit, tak pouze velmi mírně a po zásahu státu, který může zvednout DPH, což my neovlivníme. Říkám to s vědomím toho, že cena vody v okolních oblastech regionu bude v blízké době vykazovat určitě růst,“ uvedl 2. náměstek primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN).
V rámci posilování pozice VaK vůči Moravské vodárenské dojde také k jmenování ředitele této společnosti, který v ní dosud chyběl. Firma bude mít také své zaměstnance. „Zatím je neměla. Pokud bylo potřeba něco opravit, provedli zásah za úplatu pracovníci Moravské vodárenské,“ doplnil Dufek.
Větší samostatnost VaK vůči Moravské vodárenské zajistí také to, že společnost si sama povede účetnictví. „Od roku 2004 totiž vykonává tuto činnost pro VaK nelogicky právě Moravská vodárenská,“ dodal náměstek primátora Bedřich Landsfeld (M.O.R.).