Na Luhačovické nádrži skončila stabilizace sesuvu

LUHAČOVICE - Stabilizace sesuvů svahu na Luhačovické vodní nádrži v těchto dnech končí a letní prázdninová sezona zde může zahájit bez omezení. Uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

V současné době se vodní nádrž postupně zaplňuje v závislosti na počasí vodou. Sesuv se projevil viditelnou destrukcí opěrných zídek a svahu, stavební firma proto veškeré závady opravila. Na hrázi je i nové zábradlí a počítá se také s novým povrchem hrázní komunikace.

Porucha bránila plnému zahájení letošní letní sezony a navíc se před zahájením stavby objevily nové trhliny a sesuvy zemního tělesa. „Podařilo se nám efektivně sanovat vzniklý sesuv ve velmi krátké době, takže nebylo oddáleno napouštění přehrady a ohrožena další rekreační sezona,“ řekl generální ředitel podniku Radim Světlík.

Nádrž byla od podzimu 2010 kvůli těžbě sedimentů bez vody, proto se její správce spolu s dodavatelskou firmou snažili opravu sesuvu co nejvíce urychlit. Vyhověli tak přilehlým obcím i všem provozovatelům okolních rekreačních středisek. Již během stavby nádrž zachycovala první kubíky přitékající vody z Luhačovického potoka, přičemž takzvaný sanační přísyp byl rozšířený o 51 metrů. Správnou volbou použité technologie a současně i výběrovým řízením se podařilo snížit původně odhadované celkové náklady stavby na polovinu, práce tak stály 7,7 milionu korun. Jejím dokončením se uzavřela etapa, spojená s těžbou sedimentů ze dna vodní nádrže, kdy jich odtud stavebníci vyvezli přes 295 tisíc krychlových metrů.

„Povrchová vrstva přísypu z říčního kameniva bude dočasně před naplněním přehrady po hladinu stálého nadržení sloužit jako pláž pro plavce,“ doplnil Světlík.

Ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek zopakoval, že sesuvy se vyskytly v typickém území karpatského flyše, kde jsou poruchy stability různého charakteru velmi častým jevem. Nyní zcela závisí na hydrologické situaci a budoucím vývoji srážek, jak rychle se Luhačovická nádrž napustí. Jejímu rekreačnímu využití však již nic nebrání. Je přitom nezbytné zachovat pod přehradou minimální průtok deset litrů za vteřinu. V některých dnech přitékalo do nádrže až 100 litrů vody za vteřinu, což napomohlo vystoupání vody až do výše přes tři metry a částečnému pokrytí obnaženého dna.

Souběžně se v této lokalitě realizuje akce na rekultivaci sedimentů a Povodí Moravy připravuje rovněž revitalizaci pravostranného přítoku vodního díla Luhačovice. Má ji doplnit návrat k přírodnímu charakteru Luhačovického potoka, což by významným způsobem přispělo ke stabilizaci vodohospodářských poměrů a půdního fondu v celé oblasti. Zlepšení prostředí v této významné rekreační lokalitě má napomoci také chystaná oprava stupňů Luhačovického potoka v lázeňském centru města.

Obce Dolní a Horní Lhota, Sehradice a Slopné loni v červnu spustily kvalitní systém čištění odpadních vod za téměř 286 milionů korun, a lze tudíž předpokládat, že vyčištění přehrady bude mít dlouhodobý efekt,“ doplnila mluvčí Povodí Moravy. Stavbu obecních kanalizací finančně podpořil i Zlínský kraj, který na ni uvolnil částku více než 30 milionů korun.