Tržní nájemné kleslo ve všech krajských městech

Tržní nájemné v krajských městech v druhém pololetí kleslo, někde dokonce výrazně. Vyplývá to z výsledků sledování Institutu regionálních informací (IRI), který prozkoumal vzorek více než 42 tisíc prodávaných bytů a nabídek na pronájem bytu po celé republice, zveřejněných ve čtvrtek.

Zatímco v prvním čtvrtletí ve srovnání s koncem loňského roku prakticky ve všech krajských městech České republiky tržní nájemné rostlo, ve druhém čtvrtletí tak přišel obrat a všechna města hlásí někde i poměrně výrazný propad výše tržního nájemného.

Největší pokles nájemného zaznamenal IRI v Karlových Varech (- 5,8 procenta), v Jihlavě (- 4,4 procenta) a v Ústí nad Labem (- 4,2 procenta). Spíše stagnaci hlásí Pardubice (- 0,4 procenta), Zlín (- 0,6 procenta), Liberec (- 0,6 procenta) a Olomouc (- 0,8 procenta).

Je velmi pravděpodobné, že deregulace nájemného se začíná postupně projevovat na jednotlivých místních trzích. Pokles by byl ještě vyšší, pokud bychom vzali v úvahu inflací,“ poznamenala jednatelka IRI Milada Kadlecová s tím, že deregulace nájemného „uvolňuje“ dosud obsazené byty, zejména ty velké a tím zvedá nabídku, do které se ale promítá i kvalitativní konkurence na trhu.

Stačí pohled na významnější pronajímatele na trhu, kteří v posledním období začali poprvé od roku 1990 nabízet pronájmy na dobu neurčitou a to i modernizovaných bytů a bez protekce či úplatků. Nedostatkový trh bydlení se postupně mění na vyvážený trh, podobně jako u jiných služeb a zboží,“ podotkla Kadlecová.

Pokles tržního nájemného očekává institut také v příštích měsících. „Do změn na místních trzích s pronájmy bytů se bude i nadále promítat dokončení deregulace nájemného i ve zbývajících krajských městech a v Praze, ke které má dojít od ledna roku 2013,“ upozornila Kadlecová.

S kartami podle ní také zamíchá v současné době projednávaná budoucnost příspěvku na bydlení, jehož podoba a zejména výše výrazně ovlivní poptávku po nájemních bytech. „Každé zpřísnění vyvolá další tlak na pokles nájemného, což si plně uvědomují jak zástupci Sdružení na ochranu nájemníků, tak i pronajímatelů. Proto poprvé našli společnou řeč při odmítnutí zpřísnění podmínek navrhovaných ministerstvem práce a sociálních věcí,“ uvedla Kadlecová.

Institut regionálních informací (IRI) dlouhodobě sleduje vývoj tržních cen bytů a tržního nájemného ve vybraných městech České republiky. Informace o realitním trhu získává z inzerce v tisku a na internetu. Pro sběr a vyhodnocení cen nemovitostí vypracoval IRI vlastní metodiku s využitím standardní jednotky, kterou je starší byt I. kategorie s podlahovou plochou 68 metrů čtverečních v běžné, nikoliv okrajové poloze, po částečné rekonstrukci.

Vývoj tržního nájemného v krajských městech
Město Únor 2012
(Kč/m2/měs.)
Květen 2012
(Kč/m2/měs.)
Změna
Brno 117 113 -3,0%
České Budějovice 110 93 -1,1%
Hradec Králové 95 93 -3,0%
Jihlava 96 92 -4,4%
Karlovy Vary 96 91 -5,8%
Liberec 92 92 -0,6%
Olomouc 104 104 -0,8%
Ostrava 95 92 -3,0%
Pardubice 100 100 -0,4%
Plzeň 91 90 -1,1%
Praha 134 131 -1,9%
Ústí nad Labem 89 85 -4,2%
Zlín 111 110 -0,6%

Zdroj: Institut regionálních informací