Rekonstrukce barokní památky stála 77 milionů korun, přičemž téměř 25 milionů korun se městu podařilo získat prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava.
„Rekonstrukcí byla zakončena další etapa v několikasetleté historii této nemovité kulturní památky z druhé poloviny 17. století, kdy byla zbudována jako jezuitská kolej. Reformy císaře Josefa II. ji pak proměnily ve vojenská kasárna a lazaret a zhruba na počátku 50. let minulého století fungoval dům jako provozovna drobných služeb. Ty se zde udržely do současnosti, pouze v 90. letech minulého století byly doplněny městskou policií a turistickým informačním centrem,“ podotkl Pášma.
Město hledalo delší dobu vhodnější možnosti využití památky. „Na počátku nového století se dokonce uskutečnila veřejná soutěž o nejlepší návrh na využívání jezuitské koleje. Předloženy byly čtyři ambiciózní, ovšem vesměs ekonomicky neproveditelné či neudržitelné návrhy a všechny byly postupně odloženy. Nakonec zvolená koncepce využití předpokládá mix různých funkcí, komerčních i veřejných s převahou funkcí pro kulturně společenské aktivity a cestovní ruch. Díky podpoře evropských fondů jsme mohli zrekonstruovat celkem 772 metrů čtverečních plochy venkovní a 1 933 metrů čtverečních plochy vnitřní,“ doplnil Pášma.
Celé první patro bude zasvěceno galerii výtvarného umění významného slováckého malíře Joži Uprky.
V přízemí návštěvníci najdou Městské informační centrum, které se rozšíří o další sál pro výstavy, přednášky, prezentace a besedy. Vznikne zde také nový výstavní prostor, kde bude pod záštitou Slováckého muzea umístěna atraktivně zpracovaná multimediální expozice zaměřená na historický vývoj města a uherskohradišťského regionu.
Prostory po městské policii patří nově kavárně i s letním posezením na nádvoří. Nádvoří se dočkalo kompletní proměny a změnilo se v odpočinkovou zónu s potřebným zázemím pro pořádání kulturních a společenských událostí, zejména v letním období. Obyvatelům města pak poslouží drobné komerční služby jako stylové obchůdky a podobně. Dlouhá chodba není uzavřená, ale bezbariérově propojuje Masarykovo náměstí s jezuitskou zahradou, čímž získává charakter průchozí pasáže. Projekt vytvoří celkem šest nových pracovních míst.
Stavební práce trvaly takřka rok a půl, zahájeny byly počátkem ledna loňského roku. Lidé si budou moci komplex prohlédnout poprvé v sobotu od dopoledních do večerních hodin. Nové Slovácké centrum kultury a tradic by mělo ročně nalákat až 100 tisíc návštěvníků.