„Se Zelówem se nám podařilo najít společnou řeč poměrně snadno. Městečko o osmi tisících obyvatel nese ve své historii silný vliv českých pobělohorských exulantů, kteří zde zakládali textilní průmysl,“ řekl v pátek místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík (Kandidátka mladých). V Zelówě se podle něj hlásí k české národnosti přes pět stovek obyvatel a mezi starší generací se stále uchovává čeština.
Další města, s nimiž připravuje radnice ve Valašských Kloboukách dohodu o partnerství, jsou slovenské Bánovce nad Bebravou, maďarský Ajak, italské Sasuollo a francouzský Kaysesberg.
Valašské Klobouky si od navázání partnerství slibují dlouhodobou spolupráci mezi samosprávami, která by měla vyvrcholit v setkávání a předávání zkušeností mezi zástupci měst a skupinami občanů. „Města mohou společně připravovat projekty k místnímu rozvoji, podpoře občanské společnosti, kultury. Partnerství jim pak pomáhá v získávání financí z fondů Evropské unie,“ tvrdí místostarosta.
Výhodou mohou být údajně i zkušenosti ze všech sfér života obce, které mohou mezi partnery proudit. Podle Janíka si mohou města pomáhat v rozvoji, v sociální, kulturní i školské oblasti. Mohou se navzájem podporovat také v turistice nebo sdílet zkušenosti z fungování různých druhů samospráv.
Ve Valašských Kloboukách hodlají do mezinárodní spolupráce zapojit všechny skupiny občanů – od laické veřejnosti po odborníky, podnikatele, pracovníky neziskových organizací, pedagogy, studenty, seniory. „Partnerství měst tak není jen o formálních setkáních, ale především o návštěvách, při nichž mohou vznikat inspirativní přátelské a profesní vazby,“ tvrdí Janík.
Setkávání měst by měla pomoci financovat zvláštní dotace, o kterou valašské město požádalo Evropskou unii. Pokud jim bruselský úřad přiklepne potřebných 40 tisíc euro (1 milion korun), mohla by se napřesrok uskutečnit hned čtyři partnerská setkání.