Zlínská nemocnice je první v kraji, kde začali vyšetřovat tenké střevo pomocí kapslové metody

ZLÍN - Gastroenterologové interní kliniky Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začali jako první v kraji vyšetřovat tenké střevo pomocí takzvané kapslové enteroskopie. V úterý uvedla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Zlínští lékaři kapsli používají jako jediní v kraji, vyšetření se jinak provádí pouze ve fakultních nemocnicích. Ke kapslové enteroskopii přistupují v případě, když jiné způsoby vyšetření zažívacího traktu včetně endoskopie nezjistí příčinu potíží. Touto metodou už během října vyšetřili tři pacienty.

Jde o moderní metodu, která zpřesňuje diagnostiku onemocnění tenkého střeva. Umožňuje zjistit jeho záněty, zdroje krvácení a vzácné typy nádorů. Vyšetření je zcela nebolestivé. Zjednodušeně řečeno – pacient spolkne speciální kapsli, ve které je miniaturní kamera. Ta snímá vnitřek tenkého střeva a obraz vysílá do záznamového zařízení, které má pacient připevněné na těle. Záznam pak prohlédneme jako film,“ vysvětlil vedoucí lékař gastroenterologie zlínské nemocnice Vladimír Kojecký.

Vyšetření se provádí ambulantně. Den před vyšetřením pacient vypije speciální roztok k vyčištění tenkého střeva, k vyšetření přichází na lačno. V nemocnici mu připevní na tělo snímací přístroj s elektrodami a spolkne kapsli. Pak odchází domů a další den se snímač sundá. Lékaři pak na základě záznamu vyhodnotí příčinu potíží. Spolknutá kapsle odejde z těla pacienta stolicí.

Jedna kapsle stojí kolem 10 tisíc korun a zdravotní pojišťovny vyšetření hradí až po předchozím schválení revizním lékařem,“ doplnil Kojecký.

Zlínským gastroenterologům se daří prosazovat i v mezinárodním měřítku. S uznáním se setkala na Evropském gastroenterologickém kongresu ve Španělsku práce o léčbě zažívacích poruch u diabetiků. Se zkušenostmi s časnou diagnostikou střevních zánětů vystoupili loni na největším celosvětovém kongresu Digestive Disease Week v Chicagu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x