Valašskokloboucký Dům dětí a mládeže čeká rozsáhlá rekonstrukce

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Zásadní stavební úpravy v příštím roce promění Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky v moderní a ekologicky šetrnou budovu s nízkou energetickou náročností provozu. Informovala mluvčí města Lenka Zvonková.

Díky úspěšné žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí nechá město vyměnit okna a vstupy, zateplit obvodové zdivo a střechu a stávající topný systém přejde na biomasu. Investice si vyžádá 7,4 milionů korun a 5,4 milionů pokryje dotace.

Dům dětí a mládeže prošel před dvěma lety první etapou rekonstrukce, během níž byly modernizovány interiéry a celkově se zlepšily podmínky pro fungování kroužků. Budova byla zpřístupněna pro handicapované a dostala také nové sociální zázemí. Ve venkovním areálu bylo vystavěno nové dětské hřiště. Nyní navážeme opravami ke zlepšení energetických vlastností objektu, čímž dosáhneme i znatelných úspor za vytápění,“ řekl k připravované etapě rekonstrukce starosta Dalibor Maniš (nez.). Stávající spotřeba energií 604 GJ ročně by měla klesnout až o 276 GJ.

Dnešní stav domu dětí je z hlediska energetické náročnosti velmi špatný. Havarijní jsou především původní okna i dveře a značné tepelné úniky byly naměřeny u střechy. „Provedeme kompletní rekonstrukci. Bude instalováno celkem 85 nových plastových oken a čtyři vstupy. Budova dostane novou zateplenou střechu a zateplovací systém bude použitý také u celé plochy fasády,“ dodal vedoucí investičního odboru Radek Bařinka.

Nejvýraznější změnu čeká vytápění. „Projekt počítá s pořízením nového kotle na peletky. Suterén bude upraven tak, aby zde fungovalo zásobníkové silo, z něhož bude kotel zásobován automaticky pomocí dopravníků. Ekologická technologie vyřeší i ohřev vody v novém kombinovaném ohřívači,“ vysvětlil Radek Bařinka. Spolu se zdrojem vytápění bude taktéž zapotřebí vyměnit všechny rozvody.

Opravy jsou naplánovány na letní prázdniny, aby byl provoz domu dětí a mládeže omezen co nejméně.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x