Zlínská radnice ušetřila veřejnými zakázkami přes 86 milionů korun

ZLÍN – Za poslední dva roky se zlínské radnici podařilo důsledným soutěžením zakázek nad 100 tisíc korun ušetřit částku 86,07 milionu korun. Jak sdělil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák, od listopadu 2010, kdy nastoupilo nové vedení města, do letošního listopadu proinvestoval Zlín 336,7 milionu korun.

Vypisováním veřejných soutěží tak podle Dvořáka město výrazně snižuje své náklady. „Nepřidělovat zakázku jedné firmě, ale nechat zájemce předložit své nabídky a vybrat tu nejvýhodnější, se prostě vyplácí. Konkurence nutí tlačit zájemce stlačit cenu co nejníže, což je pro město výhodné. Zadávat zakázky prostřednictvím veřejných soutěží proto budeme nadále co nejčastěji,“ ujistil náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

Cena přitom není jediným nebo hlavním kritériem při posuzování nabídek ve výběrových řízeních, ale jedním z mnoha. Vliv na zadání zakázky mají například i termín plnění nebo záruční doba.

Pokud uchazeč o veřejnou zakázku předloží cenu, která je posouzená jako mimořádně nízká, je vyzván ke zdůvodnění předložené částky. „Požadujeme také výslovné prohlášení, že zakázku za takovou cenu v souladu se všemi požadavky provede,“ sdělil náměstek primátora Bedřich Landsfeld (M.O.R.).

Významné částky šetří město i využíváním takzvaných elektronických aukcí. Jejich principem je to, že o zakázku soutěží dodavatelé v přímém souboji a vítězí nejnižší cenová nabídka. Tímto způsobem nakupovalo město například pro letošní rok elektrickou energii, zemní plyn a kancelářské a papírenské zboží. Ušetřilo tak 4,7 milionu korun.

Největších úspor dosáhlo v letošním roce město například při úpravě Mariánského náměstí ve Štípě. Zatímco předpokládaná cena činila 32 milionů korun, vysoutěžená částka byla nakonec o 14,5 milionu korun nižší. Při rekonstrukci kuchyně Základní školy Okružní se zase podařilo uspořit soutěží 6,3 milionu korun a například při rekonstrukci komunikace ulice Filmová činila úspora 2,7 milionu korun.