V základních rysech, které se vztahují na všechny občany města (například poplatky za odpady), zůstává sazba beze změn, více peněz ale bude stát například umístění reklamy na veřejném prostranství či vyhrazené parkování. Nižších sazeb se naopak dočkají provozovatelé restauračních zahrádek.
„Vyhláška o místních poplatcích doznala obecně jen několik menších změn,“ prohlásila Irena Gráfová z radničního oddělení právních činností a kontroly.
Jedinou podstatnou změnou je rozšíření definice poplatníka v případě poplatku za svoz odpadů. Zatímco doposud byly poplatníkem pouze fyzické osoby s trvalým bydlištěm nebo vlastníci rekreačního objektu na území obce, nově musejí za odpady platit i cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem na dobu delší než tři měsíce, cizinci, kterým byl v ČR udělen azyl a majitelé bytů nebo rodinných domů, v nichž není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši poplatku za jednu osobu.
Největších změn doznala část týkající se poplatku za umístění reklamních zařízení všeho druhu. Z původních šesti korun uvnitř městské památkové rezervace se sazba zvyšuje na 30 korun za metr čtvereční a den, mimo památkovou rezervaci je to pak 20 korun za metr čtvereční a den. „Reklama v ulicích nám dlouhodobě dělala starosti. Její nosiče jsou až na výjimky velmi nekvalitní, neestetické a mnohdy i nebezpečné. Zejména ve větru takzvaná áčka létají po celém městě a ohrožují své okolí. Proto jsme se rozhodli k regulaci reklamy formou zvýšení poplatku,“ vysvětlila starostka Daniela Hebnarová (ODS).
K navýšení sazby došlo také u paušálního poplatku za použití veřejného prostranství k vyhrazení trvalého parkovacího místa, a to z původních 8 700 korun na nynějších 10 tisíc korun za rok. „Také v tomto případě má změna sazby regulační význam, protože zájem o vyhrazené parkování za stávající cenu mnohdy převyšoval možnosti dané lokality. A v porovnání s okolními městy byly naše ceny jedny z nejnižších,“ dodala starostka.
Naopak za umístění restaurační zahrádky zaplatí restauratéři v příštím roce méně, poplatek zastupitelé snížili z původních pěti korun na dvě koruny za metr čtvereční a den ve městě a korunu za metr čtvereční a den v místních částech.
Ostatní poplatky, například poplatek ze psů, poplatek za užívání veřejného prostranství, poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity, zůstávají na stejné úrovni jako letos. Platí to i o poplatku za odpady, který zůstává na úrovni 492 korun, přestože zákonem stanovený limit umožňuje sazbu navýšit až na 750 korun.