Zlínští vědci zabodovali v prestižní soutěži

ZLÍN – Výzkumný tým pracovníků Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zabodoval v prestižní soutěži Werner von Siemens Excellence Award. Jak Zlín.cz uvedl Jan Malý z tiskového oddělení školy, v kategorii Nejlepší výsledek vývoje/inovace získali vědci třetí místo za práci Technologie pro komplexní zpracování koželužských tukových odpadů.

„Navrhli jsme technologii, která je schopna zužitkovat odpadní tuky z kožedělného průmyslu na cenné produkty, jako je bionafta, glycerin nebo proteinové produkty. Zpracování těchto tuků je poměrně náročné, protože obsahují vysoký podíl vody, konzervačních solí, dusíkatých látek a srsti,“ upřesnila Michaela Bařinová, členka týmu.

Technologie navržená zlínskými vědci je prakticky bezodpadová, lze ji v poměrně širokém rozsahu přizpůsobit požadavkům individuálních uživatelů a je ekonomicky konkurenceschopná. Navíc je využitelná pro zpracování široké škály odpadních tuků a olejů, neomezuje se pouze na kožedělný průmysl. „Bionafta i glycerin získané navrženým postupem obsahují velmi nízký podíl anorganických solí. Kvalita výsledné bionafty byla ověřena v nezávislé akreditované laboratoři,“ doplnila Bařinová.

Cena Werner von Siemens Excellence Award je každoročně organizovaná společností Siemens pod záštitou Ministerstva školství a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Je určena pro mladé vědce v technických, ekonomických a vybraných přírodovědných oborech. V letošním roce se soutěžilo v pěti kategoriích. V minulých letech získalo cenu osm studentů zlínské univerzity, a to v kategorii nejlepší diplomová nebo doktorská práce. 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x