Město Zlín pořídilo energie přes energetickou burzu už loni a ušetřilo tehdy pět milionů korun, díky letošnímu nákupu uspoří v příštím roce další více než milion korun.
„Stejně jako loni jsme do společného nákupu soustředili vše, co centralizovat bylo možné. Elektřinu tak nakonec nakoupilo vedle statutárního města i 24 mateřských a 13 základních škol, tepelný podnik, Technické služby Zlína nebo třeba Sportovní kluby Zlín. K nákupu zemního plynu se připojila i Dopravní společnost Zlín – Otrokovice a Zoologická zahrada a zámek Zlín – Lešná,“ uvedl náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).
Do nákupu elektřiny se podle něj zapojilo 44 organizací a společností, které sdružily poptávku v objemu 9,4 tisíce megawatthodin (MWh). Zemní plyn spolu s městem nakupovalo 35 subjektů a pořizovaný objem zde byl přes 11,7 tisíce MWh.
Místem nákupu se znovu stala Českomoravská komoditní burza Kladno, která ve svém elektronickém systému organizuje obchody za přítomnosti všech relevantních dodavatelů energií. V tomto vysoce soutěžním prostředí se podařilo stlačit cenu nízkonapěťové silové elektřiny na příští rok o 12 procent a cenu vysokonapěťové elektřiny o 11 procent.
O přibližně čtyři procenta se naopak meziročně mírně zvýšila cena zemního plynu. Zde je ale růst ovlivněn obecným trendem zdražování plynu v závislosti na vývoji evropského trhu a kurzu koruny.
Jak vyplývá z indexu spotřebitelských cen, byla podle říjnových statistik Českého statistického úřadu spotřebitelská cena zemního plynu v ČR meziročně vyšší o 13,2 procenta.
„Opakovaný nákup na burzovním trhu navíc snižuje administrativní zátěž celého procesu na několik týdnů. Analýzu roční spotřeby i konkrétních odběrných míst jsme si nechali zpracovat už loni. Veškerá příprava se tak omezila jen na aktualizaci loňských údajů a ihned poté jsme mohli přistoupit k nákupu,“ dodal vedoucí odboru vnitřní správy zlínského magistrátu Jiří Jelínek.