Areály ve Střelné a Starém Hrozenkově získalo hejtmanství kvůli plánovanému rozšíření silničních tahů směrem na Slovensko. Kraj chtěl, aby pozemky zůstaly pod veřejnou kontrolou. „Silnice I/50 je postupně modernizována, naposledy byl otevřen obchvat Bánova a plánuje se i obchvat Starého Hrozenkova. U Střelné je to otázka evropská, měl by tam být v budoucnu přechod dálničního napojení rychlostní komunikace R49 se slovenskou R6,“ řekl hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd.
Kraj podle něj ve Starém Hrozenkově s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR vybudoval místo pro vážení vozidel, aby se zamezilo jízdě přetížených nákladních aut. Zbytek areálu někdejšího hraničního přechodu pronajímá obci. „Máme to pronajaté od ledna na 7,5 roku a platíme roční nájemné asi 300.000 korun,“ řekl starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík. Obec podle něj pronajímá prostory osmi firmám.
„Je tam balírna čajů, servis, další firmy prostory používají jako sklady nebo kanceláře. Areál je v zásadě obsazený, hledáme jen jednoho nájemce do bývalé budovy celnice,“ uvedl Vaculík. Do budoucna by podle něj obec měla zájem o celý areál. „Mohli bychom tam investovat, momentálně je to zabrzděné. Jsou to obrovské plochy, dalo by se tam dělat spousta věcí. Hlavně by tam šly činnosti, které by přispěly ke zvýšení zaměstnanosti,“ doplnil Vaculík.
Podnikatelům slouží i budovy ve Střelné, které kraj také pronajal obci. „Máme to do roku 2019 za symbolickou korunu ročně,“ potvrdil starosta Petr Kráčmar. Obec původně stála o to, aby tam vybudovala domov důchodců. Tyto plány už ale vzaly za své. „Máme tu autoservis, sklad, připravuje se další autoservis a ve zbylých prostorách jsou ubytovací kapacity a bistro,“ řekl Kráčmar.
Podle Drozda hejtmanství poté, co skončí pronájem a budou vyřešené dopravní stavby, bude řešit budoucnost areálů. „Pokud nebudou mít zájem obce, spíš půjde o prodej. Kraj ten majetek pro své účely nebude potřebovat,“ domnívá se náměstek.
Bývalé celnice ale už některé obce v kraji do svého majetku získaly. Ve Strání na Uherskohradišťsku podle starosty Ondřeje Benešíka slouží podnikatelům. „Je tam směnárna a zásilkový obchod. Dvě místnosti využívá obec na rekvizity pro budoucí sklářské muzeum a malou část firma, která nám opravuje čistírnu odpadních vod,“ řekl Benešík.
Celnici z unimo buněk převzala další slovácká obec Březová. „Přístřešek pro auta jsme demontovali a máme z něj přístřešek na sběrném dvoře. Unimo buňky chceme demontovat a odvézt na sportoviště. Měly by sloužit jako ubytovna nebo sociální zařízení na koupališti,“ řekl starosta Josef Trecha.
Plány s nádražní budovou, kterou využívala cizinecká policie zabezpečující železniční hraniční přechod, měla i obec Horní Lideč na Vsetínsku. Chtěla, aby tam byly řemeslné provozy a informační kiosek. „Situace se ale zásadním způsobem změnila. Vnitro si objekt ponechalo, opravilo jej a před dvěma týdny se tam přestěhovala policejní stanice,“ uvedl starosta Josef Tkadlec.
Server www.zlin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.