„Překvapuje mě, že byli schopni to takhle říct. Na druhou stranu vidíte, že atmosféra je tady hrozná. Posledně se sebrali a odešli i ti, kteří v tajném hlasování by podporu vyjádřili. Nikdy jsem netvrdil, že by to bylo celé koalici, ale řekl jsem, že podpora byla větší a více než z jedné další politické strany,“ uvedl Mišák. Na žádost lídra lidovců Jiřího Čunka, aby vyloučil, že mu podporu slíbil někdo ze zástupců KDU-ČSL, Mišák reagoval negativně s tím, že právě od lidovců měl také podporu slíbenou. Druhou stranu jmenovat odmítl.
Přítomní opoziční zastupitelé si poté jeden po druhém brali slovo a všichni Mišákova slova odmítli. „Tuto větu jste si vymyslel. Prosím, abyste si tuto dehonestaci příště odpustil,“ reagoval Čunek. Dodal, že lidovci si prý již před volbou vedení Zlínského kraje slíbili, že se jí nezúčastní. Podle Čunka tak nikdo z nich Mišákovi podporu ani slíbit nemohl. „Hejtman si musí sám vyhodnotit, jak dopadl. Přestože jsem s ním politicky nesouhlasil, lidsky jsem mu dosud věřil. Nyní už nemohu,“ prohlásil Čunek.
Mišák podle něj neobelhal jen KDU-ČSL, ale také vyjednavače Strany práv občanů – zemanovci, kterým prý řekl, že má zajištěnu podporu pro koalici s KSČM i bez jejich hlasů. Zemanovci se poté záhy ke koalici přidali. Mišák byl po vyjádření opozičních zástupců viditelně znechucený.
„Donutili je, aby se zapřeli. Ti lidé si to budou muset vypořádat se svým svědomím. Protože ze mě tím pádem udělali lháře, dám svou funkci k dispozici,“ uvedl Mišák. Pokud budou hlasovat proti němu, s těmito lidmi „tady přece nemůže být“, řekl. Prozradit jména těch, kteří mu slíbili podporu, však nehodlá. „Dal jsem jim slovo chlapa, a to držím. Já mám svědomí čisté a odejdu klidně se vztyčenou hlavou. Šel jsem do služby, protože si to lidé přáli, na funkci nelpím. Rodina bude ráda, když nebudu hejtmanem,“ doplnil Mišák.
Zastupitelstvo bylo jako minule bouřlivé. Před sídlem hejtmanství byla zamřížovaná cela, kde lidé mohli podepsat protikomunistickou výzvu. Do jednací síně byl tentokrát vstup omezen, kromě novinářů se tam dostalo jen asi 25 osob. Řečníci z řad veřejnosti opět horovali proti komunistické koalici a komunismu. Před svým odchodem nastříkali aktivisté do sálu svůj deodorant „Repelent 21“, neboť tam prý „smrdí komunisté“. Sál pak musel být před dalším pokračováním jednání vyvětrán.
Na koalici se s KSČM dohodla Strana práv občanů – zemanovci a ČSSD, která volby ve Zlínském kraji vyhrála. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají dohromady 25 hlasů.
Server www.zlin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.