Na seznam kulturního dědictví ČR se dostal další fenomén Zlínského kraje

ZLÍN - Na seznam kulturního dědictví ČR se dostala další tradice ze Zlínského kraje, ministryně kultury Alena Hanáková rozhodla o zápisu tří fenoménů do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Jak Zlín.cz informoval Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, jsou jimi valašský odzemek, vodění jidáše a také východočeské loutkářství. 

„Pro turistický region Východní Morava se tímto zápisem potvrzuje skutečnost, že se jedná o území s výjimečným bohatstvím lidových obyčejů a tradic, které si zasluhuje pozornost. Na celostátním seznamu kulturního dědictví je nyní osm položek, z toho tři jsou z našeho kraje, a to slovácký tanec verbuňk, slovácká jízda králů a nově valašský odzemek. Verbuňk a slovácká jízda králů jsou dokonce součástí celosvětového seznamu dědictví pod ochranou UNESCO“, konstatoval Ladislav Kryštof, člen rady Zlínského kraje odpovědný za oblast kultury, církví, památkové péče a cestovního ruchu.

Odzemek je sólový mužský tanec. Má vždy výrazně improvizovaný charakter. V České republice se přirozeně vyskytuje zejména v oblastech jižní a střední Moravy jako je Valašsko, v menší míře i na Horňácku a Strážnicku. Na Valašsku má velmi silnou tradici, kterou dokládá taneční soutěž Grand Prix města Vsetína v odzemku. Příbuzný tanec je obuškový, který se tančí s valaškou. Oproti jinému moravskému mužskému lidovému tanci – verbuňku – se tančí převážně v měkké obuvi, takzvaných krpcích.