„Odmítli jsme krátit částky pro jednotlivé poskytovatele služeb na hodnotu dotací stanovenou Zlínskému kraji ministerstvem práce a sociálních věcí. Do Prahy jsme poslali takové návrhy výše dotací, které považujeme pro fungování služeb za nezbytné,“ uvedla krajská radní pro oblast sociálních věcí Taťána Nersesjan (ČSSD). V součtu za celý Zlínský kraj je v letošním roce zapotřebí 568 milionů korun. Ministerstvo má ale pro sociální služby ve Zlínském kraji vyhrazenou pouze částku 414 milionů korun.
„Vzhledem k tomu, že chceme předejít loňským problémům, kdy ministerstvo bez dostatečné znalosti situace přidělilo dotace nerovnoměrně a často zmatečně (některé služby nedostaly ani korunu, ale zaniklá služba dotaci získala), byli jsme připraveni konzultovat s ministerstvem jejich návrhy. Už teď je ale zřejmé, že objem dotací je naprosto nedostatečný, takže náš hlavní úkol je jednat s ministerstvem o dalším dofinancování provozu sociálních služeb v průběhu tohoto roku,“ dodala radní s tím, že zároveň budou probíhat jednání s městy a obcemi, aby i samosprávy přidělovaly dotace ze svých rozpočtů se znalostí věci. Také Zlínský kraj má v rozpočtu připravenu částku na podporu poskytovatelů sociálních služeb.
Snižování dotací mimo jiné přinese zvyšování úhrad od klientů, snižování kvality poskytovaných služeb, případně jejich kapacit, nízké mzdy či omezení oprav a nákupů. „Špatně nastavený systém financování každoročně zbytečně odčerpá poskytovatelům sociálních služeb, úředníkům, politikům i samotným klientům spoustu času a energie, které by bylo možné při nastavení efektivního financování využít daleko užitečněji,“ uzavřela radní Nersesjan.