Podle Bártové se velmi často stává, že zákazníci zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
„Jen za loňskou zimu jsme na Zlínsku řešili 306 vodoměrů poškozených mrazem. Letos jsme zatím vyjížděli ke třem případům, ale zima ještě neskončila a lidé navíc závadu objeví obvykle až na jaře, kdy vodoměry odzimují,“ poznamenala Bártová.
Výměna poškozeného vodoměru přijde odběratele přibližně na 1 500 korun.
Před nástupem mrazivého období je proto vhodné zkontrolovat, zda je vodoměr umístěn ve vytápěné místnosti či minimálně izolován například izolační vatou, ovšem ne skelnou. Jako tepelnou izolaci se zásadně nesmějí používat materiály, které mohou navlhnout. „Pokud je vodoměr ve vodoměrné šachtě, musí zákazník dbát na to, aby šachta byla pečlivě uzavřena a její vstup zabezpečen tak, aby ji nemohla zaplavit povrchová voda,“ upozornila Bártová. V zimě je navíc vhodné poklop šachty přikrýt tepelnou izolací, například polystyrenem.
Pokud je vodoměr umístěn ve sklepních prostorách a hrozí riziko promrzání, doporučují odborníci snížit ventilaci. V případě, kdy jsou odběry minimální nebo vůbec žádné, například na letních chatách, je nutné rozvody vody úplně vypustit.
Vhodné je rovněž kontrolovat vodoměr i během roku, a to měsíčně nebo čtvrtletně.