Zařízení propojuje předoperační navigaci s peroperačním ultrazvukovým zobrazením. S prvními dvěma pomohl zlínským odborníkům tvůrce systému – norský fyzik Atle Kleven. Přístroj za 6,8 milionu korun koupila nemocnice z vlastních zdrojů a její neurochirurgové ho získali jako první v republice.
„V současnosti jde o nejlepší přístroj umožňující spojení předoperačních snímků z magnetické rezonance (MRI) v navigaci s peroperačním ultrazvukovým zobrazením. Díky navigaci najdeme nejlepší a nejpřesnější cestu k nádoru. Technologie umožňuje přesnou lokalizaci během výkonu a tím adekvátní odstranění bez poškození okolní tkáně,“ sdělil primář neurochirurgického oddělení zlínské nemocnice Michal Filip.
Podobný přístroj vlastní také Nemocnice Na Homolce nebo Ústřední vojenská nemocnice Střešovice. Princip zobrazení u jejich přístrojů je však postaven na jiné technologii a pořizovací cena je mnohonásobně vyšší než u zařízení, který vlastní zlínská nemocnice. V kvalitě přesnosti zobrazení jsou přitom přístroje srovnatelné.
Podle primáře Filipa se v nejbližších týdnech stane využití multimodálního přístroje SonoWand běžnou zobrazovací technikou u většiny operací mozkových nádorů ve zlínské nemocnici. Ročně to bude kolem 70 až 80 pacientů, podobně jako u pacientů, kde využívali pouze ultrazvuk. Vlastní předoperační navigace bez ultrazvuku rozšíří operativu o biopsie nádorů (mikroskopické vyšetření), které nelze radikálně operovat, a jsou určeny pouze k onkologické léčbě. To může zvýšit počet výkonů o dalších 20 až 30 pacientů ročně.
Stejný přístroj jako ve Zlíně mají také neurochirurgové v Bratislavě na Slovensku, v Norsku, Anglii, Německu, Belgii a začíná se rozšiřovat v USA.