Valašské muzeum v přírodě vystavuje své sbírky, poslední dny je k vidění i unikátní výstava betlémů

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Poslední možnost zhlédnout unikátní výstavu betlémů mají lidé ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Serveru Zlin.cz to sdělil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

„Kromě stálých výstav mají návštěvníci ještě možnost navštívit unikátní výstavu betlémů. Většina z vystavených exponátů pochází z rozsáhlých sbírek a fondu muzea, které nemá veřejnost možnost běžně v areálu vidět. V letošním roce jsme si pro návštěvníky muzea připravili zajímavou novinku – při zakoupení vstupenky do Dřevěného městečka získají návštěvníci jako bonus vstup na tyto výstavy zdarma,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea. Otevírací doba výstav je v souladu s otevírací dobou muzea.

Vánoční výstavu betlémů mohou zájemci navštívit v prvním patře velkého výstavního sálu Sušák. Výstava představuje výběr z bohaté kolekce betlémů Valašského muzea v přírodě. K zajímavým exponátům patří například příborský betlém A. Staroweského z poloviny 19. století,  početný soubor z dílny řezbáře Františka Vrzalíka, který vznikl podle výtvarných návrhů malíře Jana Kobzáně nebo takzvaný kachlový betlém Heřmana Lansfelda ze Strážnice. K osobitým regionálním tvůrcům patří František Holba z Nedašova. Výstava je veřejnosti otevřena do 2. února.

Kromě betlémů mohou lidé navštívit i stálou historicko-etnografickou expozici, která přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí. Expozice je členěna do několika tematických celků, které postihují vybrané události a jevy ze života Rožnova pod Radhoštěm.

„Přístupná je i výstava Výtvarné umění na Valašsku II., která představuje výběr z výtvarné sbírky muzea z let 1920 až 1945. Zároveň s obrazy je zde prezentován i malovaný porcelán, gobelíny a sklo. Několika fotografiemi je představena i moderní civilní architektura,“ podotkl Urbanovský. Expozice nazvaná Malovaná jizba zase představuje umělecké řemeslo a užité umění ve sbírkách muzea z 18. až poloviny 20. století. Obdivovat lze výběr z kolekce nábytku, plastik, keramických předmětů, textilií a věcí osobní potřeby. Poslední z aktuálních výstav je expozice o podobách řeznického řemesla v první polovině 20. století. V Panské sýpce je vystaven starý řeznický krámek s malou dílnou na zpracování masa a také venkovská zabíjačka, která byla nedílnou součásti života na vesnici. Expozice je výpovědí o minulosti tradičního řemesla, které mělo svou nezastupitelnou úlohu v městském i venkovském prostředí.