Sportovci absolvovali ve Zlíně odběry vzorků krve. Pokud budou výsledky rozborů krve v pořádku, budou sportovci a sportovkyně zařazeni do registru dárců kostní dřeně.
„K odběrům jsme chtěli přijít už loni, ale hráli jsme o titul, takže k tomu nebyla zrovna vhodná doba. Svůj záměr jsme proto uskutečnili až nyní. Prostě jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. U mě to byl i lidský důvod, protože před 16 lety onemocněl syn leukémií. Sám jsem v registru kostní dřeně už 15 let. Mezi kluky a holkami jsme udělali osvětu. Všichni to vzali tak, že je to věc potřebná,“ řekl masér HC Gumárny Zubří a iniciátor akce Petr Kocurek.
Podle primářky transfuzního oddělení Yvetty Stavařové je potřeba nových dárců veliká. „Pacientů s hematologicko-onkologickým onemocněním přibývá a u některých je darování kostní dřeně jedinou nadějí na vyléčení. Je těžké najít shodu mezi pacientem a dárcem. Proto čím více dárců v registru je, tím větší je šance pro nemocného, že bude mít vhodného dárce,“ vysvětlila Stavařová.
Zlínské hematologicko-transfuzní oddělení spolupracuje s registrem dárců kostní dřeně přes 10 let. „V registru Zlínského kraje je kolem 3 700 dárců. Z nich 39 už kostní dřeň darovalo konkrétnímu pacientovi, jeden dárce dokonce dvakrát,“ řekla Stavařová.
Podle ní se někteří lidé vlastního odběru kostní dřeně bojí. Mohou si však vybrat, jakým způsobem ji budou darovat. Buď klasickým odsáním z kosti při celkové narkóze pacienta, nebo novější metodou, kterou je darování krevních kmenových buněk z žíly pomocí separátoru.