Zlínští kriminalisté odhalili podnikatele, kteří připravili stát o téměř 200 milionů korun

ZLÍN - Zlínští kriminalisté rozkryli dva případy závažné a komplikované daňové kriminality. Jak serveru Zlin.cz řekla policejní mluvčí Jana Macalíková, podnikatelé připravili stát o téměř 200 milionů korun.

Během jediné noci provedli kriminalisté najednou na dvě desítky domovních prohlídek i prohlídek nebytových prostor po celé České republice. „Zadrželi jsme celkem deset lidí, z nichž jsme posléze osm obvinili ze stomilionových daňových úniků. Pádné důkazy jsme k tomu získali po několikaměsíčním vyšetřování,“ podotkla Macalíková.

Obvinění se dopustili takzvaných karuselových neboli kolotočových podvodů. Principem je, že podnikatelé zapojení do obchodního řetězce nezaplatí daň z přidané hodnoty u předem určené firmy z řetězce.

V prvním případě se pětice majitelů obchodních společností za poslední rok obohatila na úkor našeho státu o minimálně 16 milionů korun. Předmětem podnikání, které provozovali od roku 2009 doposud, byl nákup a prodej parfémů, které nakupovali u svých společností sídlících ve Spojených arabských emirátech nebo na Britských panenských obchodech. Podnikatelé ve věku od 40 do 59 let ze Zlínského kraje, Ostravy a Prahy, vytvořili ze svých firem řetězec, do kterého zařadili své firmy v pozicích takzvaných ztracených obchodníků či nárazníkových firem. Všechny koordinoval třiačtyřicetiletý muž ze Slovenska.

V druhém případě škodu prozatím odhadovanou na 170 milionů korun České republice způsobili další tři soukromníci, kteří pro změnu prodávali řepkový olej, případně jiné komodity a s tím spojené služby. „I v tomto případě se pánové ve věku od 33 do 39 let ze Zlínského kraje obohatili o miliony korun na nepřiznané DPH. Kromě nich jsme ze stejného trestného činu obvinili i právnickou osobu. Jde o jednu pražskou společnost, která ještě do května loňského roku sídlila ve Zlíně,“ doplnila Macalíková.

Při domovních prohlídkách zajistili policisté celkem šest milionů korun jak v naší měně, tak i v eurech. „Dalších téměř 20 milionů jsme ve spolupráci s Finančně analytickým útvarem Ministerstva financí a Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality prozatím zabavili na bankovních účtech. Dále jsme zajistili sedm motorových vozidel v hodnotě téměř šest milionů a akcie za 800 tisíc korun,“ upřesnila Macalíková.

Vzhledem ke škodě velkého rozsahu hrozí pachatelům od pěti do 10 let vězení. Ve čtvrtek 7. února soud z podnětu policie rozhodl, že šest pachatelů bude stíháno vazebně.

„Podstatou kolotočových podvodů je distribuce zboží prostřednictvím dlouhých distribučních řetězců, jež překračují hranice jednotlivých členských států Evropské unie, a při nichž v určitém okamžiku dochází ke krácení daně. Daň není přiznána ani zaplacena a příslušný plátce je buď nekontaktní, nebo subjekt je veden na bílého koně, který o těchto transakcích nemá tušení nebo je za úplatu toleruje,“ vysvětlil princip karuselových podvodů vedoucí odboru hospodářské kriminality ve Zlínském kraji František Urbánek. „Zjednodušeně si představme řetězec obchodů, jehož se účastní subjekty registrované v členských státech Evropské unie. Prodej zboží do jiného členského státu je pro vývozce osvobozen od DPH. Naproti tomu dovozce je povinen provést takzvané samozdanění, to znamená povinnost přiznat a odvést DPH z ceny dovezeného zboží. Přičemž z následného prodeje má dovozce nárok na odpočet částky DPH uvedené na faktuře. Tím je daňově neutrální. Tento okamžik je počátkem podvodného jednání, kdy dovozce daň dalšímu kupujícímu vyfakturuje a ten mu ji i v ceně zboží zaplatí, avšak dovozce předmětnou daň státu neodvede a jednoduše zmizí. Stane se tudíž ztraceným obchodníkem,“ dodal Urbánek.

Za loňský rok prověřovali policisté ve Zlínském kraji celkem 76 trestných činů zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Bezmála 10 dalších prověřují od letošního ledna.