Zlínští vědci přihlásili loni více patentů než v předchozím roce

ZLÍN - Celkem 69 přihlášek patentů, průmyslových a užitných vzorů a ochranných známek podali v loňském roce zaměstnanci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jak serveru Zlin.cz uvedl Jan Malý z tiskového oddělení školy, oproti předchozímu roku jde o velký nárůst.

Informace vycházejí z údajů Centra transferu technologií Univerzitního institutu zlínské univerzity, které se zabývá průmyslově-právní ochranou výsledků výzkumu a vývoje. „Ve srovnání s rokem 2011, kdy bylo za univerzitu podáno 51 přihlášek průmyslových práv, se jedná o výrazný nárůst,“ podotkl Přemysl Strážnický z Centra transferu technologií. Nejvyšší počet přihlášek průmyslových práv, celkem 21, vzešel podle Strážnického z Centra polymerních systémů. „Vysoký počet přihlášek podali také pracovníci fakulty multimediálních komunikací (19) a fakulty technologické (14). Další přihlášky pocházejí z fakulty aplikované informatiky, fakulty managementu a ekonomiky a z fakulty humanitních studií,“ doplnil Strážnický.

Výsledky práce zlínských vědců a designerů najdou uplatnění v různých oblastech, třeba ve zdravotnictví, v chemickém průmyslu nebo v potravinářství. „Například tým Vladimíra Sedlaříka získal užitný vzor na polymerní kompozice k přípravě implantátů se zvýšenou biokompatibilitou, tedy implantátů snadněji přijatelných pro lidský organismus,“ poznamenal Strážnický. Velký potenciál má také způsob deproteinizace odpadních tuků a olejů, na nějž získal patent kolektiv Karla Kolomazníka a který bude využitelný pro výrobu biostimulátorů a biopaliv. Mezinárodní skupina vědců zase připravila dentální polymerní gel s antibakteriálními a hojivými účinky pro ošetření zánětů a ran v dutině ústní, který získal ochranu ve formě užitného vzoru. K dalším zajímavým výsledkům tvůrčí práce patří třeba dětská obuv na ruce určená pro tělesně postižené, na niž získal průmyslový vzor kolektiv Pavla Škarky.

Služby Centra transferu technologií využívají kromě zaměstnanců univerzity také externí zájemci. Pracovníci Centra transferu technologií tak řešili v roce 2012 dalších 54 externích přihlášek průmyslových práv.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x