Ve Zlínské zoo se podařilo odlíhnout vzácného jeřába laločnatého, matka ho však odmítla odchovat

ZLÍN - V Zoo Zlín se podařilo odlíhnout velmi vzácného jeřába laločnatého, chovatelé však mají problém s jeho odchovem. Jak serveru Zlin.cz řekl zoolog Pavel Shromáždil, jeřábova matka se o mládě odmítla starat a chovatelé nyní pečují o ptáče pomocí loutky.

Loni samice snesla dvě vejce začátkem března, ani jedno z vajec ale nebylo oplozené. Letos snesla jeřábí samice vejce již koncem prosince a jedno z vajíček bylo oplozené. Protože ovšem ptáci začali s hnízděním v nevhodnou dobu, kdy jsou teploty venku velmi nízké, museli ošetřovatelé vejce odebrat a nasadit do líhně. „Ptákům jsme na oplátku do hnízda vložili podkladky, aby i nadále pokračovali se sezením a nepřerušili jsme jejich hnízdní naladění,“ poznamenal Shromáždil.

Vložení podkladků do hnízda bylo důležité, protože ošetřovatelé nechtěli mládě odchovávat uměle. „U těchto ptáků chovaných lidmi je totiž jeden velký problém. Ptáci si vtisknou člověka jako svůj druh a podle toho se také chovají. Člověka se nebojí a jeho přítomnost doslova vyžadují. A až dospějí, začnou se dvořit lidem, nikoliv jeřábům opačného pohlaví. Těch se budou naopak bát a člověka začnou velmi pravděpodobně dříve nebo později napadat. A pak se jich zase pro změnu bojí chovatel, protože tito ptáci dovedou člověku způsobit bolestivé zranění,“ řekl Shromáždil.

Dva dny po vylíhnutí vrátili ošetřovatelé ptáče rodičům do hnízda. Jeho matka se o něj začala starat, ale mladý samec potomka napadal. „Samce jsme oddělili a samice se o mládě stále starala. Přes noc jsme však ptáče nemohli nechat venku, protože by umrzlo. I s matkou jsme ho proto přemístili do vyhřívaných prostor Etiopské voliéry. Zde ale nastal zlom. Matka se po zákroku odmítla o mládě starat a my museli přistoupit k umělému odchovu,“ podotkl Shromáždil.

Ošetřovatelé však musejí odchov malého jeřába zajistit tak, aby mládě nikdy nevidělo postavu člověka a nezačalo se na lidi fixovat. „Používáme různé převleky a loutku ve tvaru dospělé jeřábí hlavy. Mládě krmíme speciálními granulemi, směsí bílého tvarohu, vařeného vejce, mrkve a rýže a salátem. Stravu doplňují ošetřovatelé larvami moučných červů a malými cvrčky. Mláděti se daří dobře, až čas ale ukáže, zda se nám alternativní způsob odchovu povedl. Naším nejdůležitějším úkolem je, nevytvořit u něj fixaci na lidi,“ doplnil Shromáždil.

Zlínské mládě jeřába laločnatého je vůbec prvním jeřábem laločnatým narozeným v rámci českých a slovenských zoologických zahrad, a také jedním z mála v rámci evropských zoo.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’14394′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚647‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚14394‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>