Projekt nese název Umění nám pomáhá přátelit se přes hranice a příznivci tanečního a divadelního umění ho uvidí v červnu ve Valašském Meziříčí.
Záměrem projektu je navázat na úspěšnou spolupráci meziříčské umělecké školy se Základní uměleckou školou Jozefa Potočára v Čadci. Cílem obou škol je společnou prací pedagogů a dětí vytvořit úspěšné a umělecky přínosné představení, jehož jedinečnost spočívá v podpoře vzájemné spolupráce budoucích i stávajících profesionálů z obou stran hranice, v setkávání tance s nonverbálním divadlem i v konfrontaci tradičních přístupů s experimenty.
Prostřednictvím workshopů se studenti potkávají se špičkovými lektory tance a pohybového divadla, mezi které patří například Pavol Rinowski, tanečnice Nataša Novotná, demisólista baletu NDMS Filip Staněk a další. Celé představení bude doplněno výtvarnými a filmovými projekcemi.
„Chceme představit studentům a také divákům město Londýn jako Mekku současného výtvarného umění,“ řekla ředitelka ZUŠ Alfréda Radoka Yvona Wojaczková. Celý tým se podle ní vydá v květnu v doprovodu filmového štábu do Londýna, kde budou vytvořeny filmové záběry, ale žáci zde navštíví i nejvýznamnější muzea a galerie, jako jsou Royal Academy of Arts, British Museum, National Gallery, Tate Gallery a Saatchi Gallery. Zblízka uvidí unikátní výtvory londýnského street artu, práce Stika, Boxiho nebo světoznámého Banksyho. Ve vybraných londýnských exteriérech budou natočeny taneční choreografie, které právě v těchto dnech vznikají v Tanečním centru ve Valašském Meziříčí.
Projekt ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí je spolufinancován Evropskou unií, státním rozpočtem prostřednictvím Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika a grantem z prostředků Mezinárodního visegrádského fondu.