Časy, kdy u Bánova či Dolního Němčí sklízely mechanismy celé lány česneku, se asi hned tak nevrátí, nicméně renesanci tato pochutina určitě zažívá a nadále by zažívat měla.
Snaží se o to sdružení Českomoravský česnek a logicky také jeho duchovní otec a jednatel Miloslav Hrdý. Ráno s libostí sčítal účastníky premiérového celonárodního semináře s prostým a výstižným názvem „O česneku“.
Došel k číslu sto, což není málo. Při registraci stačil odpovídat na otátzy serveru Zlin.cz.
Zdroj: Wikipedia.org
Jaká jsou hlavní témata setkání „česnekologů“ z celé republiky?
Především nebo spíše mimo jiné bychom rádi představili naše sdružení Českomoravský česnek. Jeho cíle a smysl činění se, jde především o to, aby se česnek u nás pěstoval, prodával a zdatně konkuroval daleko méně kvalitním ale často lacinějším dovozům ať ze zemí Evropské unie nebo třeba Číny.
S čím přijíždějí konkrétně vaši hosté, účastníci celonárodního semináře?
Především s řadou nových poznatků a přednášek, bude se mluvit třeba o škůdcích a chorobách česneku, o možnostech lepší identifikace česnekových odrůd, výživě i hnojení česneku, samozřejmě jeho pěstování i šlechtění a mnoha dalších souvislostech.
Jak hodně vás štvou levné dovozy málo kvalitního česneku?
Docela dost, jde o to, že český spotřebitel má poměrně hluboko do kapsy, když se objeví levnější cizokrajný česnek, zpravidla neváhá a nakupuje, v nekvalitě platí méně, ale nezískává to, co kvalitní tuzemský česnek poskytuje, totiž zdraví prospěšné látky. I proto se na semináři do značné míry zaměříme na možnost certifikace domácího česneku a získávání kvalitní tuzemské sadby, mimochodem, té je zatím pomálu.
Už myslíte i na další česnekovou záležitost, tedy na letní buchlovický festival česneku?
Určitě, bude to zase veliká slavnost naší národní pochutiny, docela reálně zvařujeme, že by se tam měl dostat právě jen náš, kvalitní a také naším sdružením certifikovaný česnek.