Autoři Marie Hlavatá, Josef Hlavatý a Lenka Hlavatá uspěli v konkurenci dalších čtyř návrhů. Veřejnost se bude moci s tímto i ostatními projekty seznámit na výstavě, která bude zahájena 8. března v 18 hodin v sále Valašskoklobouckého podnikatelského centra.
„Vítězný návrh se silně inspiruje historickou atmosférou Masarykova náměstí. Pracuje přitom se zajímavým sjednocením prostoru při zachování jeho obytné funkce. Hodnotitelská rada ocenila jak myšlenku usměrnění dopravy, tak i změny v úpravě zeleně a nově navrhované prvky, například terénní schodiště s lavicemi pro posezení,“ přiblížil místostarosta města Valašské Klobouky a člen hodnotitelské rady soutěže Martin Janík (Kandidátka mladých). Autorům za jejich vítězný návrh náleží odměna od Společnosti Petra Parléře ve výši 140 tisíc korun.
S konkrétními detaily návrhu se mohou občané i nejširší veřejnost přijít obeznámit na připravovanou výstavu. Vedle studie, která uspěla v celé soutěži, se budou moci podívat také na další čtyři návrhy, které pro Valašské Klobouky zpracovaly ostatní autorské týmy. „Při vernisáži v pátek 8. března budou přítomni rovněž autoři vítězné studie, kteří svou práci představí a zodpoví i dotazy návštěvníků,“ řekl místostarosta. Součástí výstavy urbanistických návrhů bude také expozice fotografií dokumentujících historické proměny klobouckého náměstí.
Prezentací studií chce město otevřít diskusi o nové podobě Masarykova náměstí. „Rozhodně nechceme nic uspěchat, ale opravdu dobře promyslet, jaké změny by náměstí pomohly a k čemu by prospěly. Zajímá nás hlavně reakce veřejnosti, a tak jsme velice zvědaví na ohlas, jaký studie ze soutěže Cena Petra Parléře vyvolají,“ doplnil Janík.
Urbanisticko – architektonickou soutěž Cena Petra Parléře vyhlašuje Společnost Petra Parléře. V posledním ročníku se mohli architekti zabývat některým ze čtyř zadání, vedle Masarykova náměstí ve Valašských Kloboukách také dalšími dvěma veřejnými prostranstvími ve městech Sokolov a Valašské Meziříčí, nebo nefunkčním průmyslovým areálem v Železném Brodě. Největšími zájmu soutěžících se těšily právě Valašské Klobouky, pro které vzniklo pět z celkových deseti přihlášených studií.